قرص برنج

مسمومیت با آلومینیوم فسفید(AAIPP) معضلی بزرگ در شبه قاره هند است. مسمومیت با آلومینیوم فسفید(AAIPP) معضلی بزرگ در شبه قاره هند است. آلومینیوم فسفید که از آن برای ضدعفونی و حفاظت از دانه های غلاتی همچون برنج استفاده می شود سمی بسیار مهلک است به ویژه هنگامی که آن را از ظرف تازه شده آن مصرف کنند. مرگ آن بر اثر شوک عمیق آماس قلب و از کار افتادن بعضی عناصر داخلی بدن است.بیشترین دلیل خود کشی در شمال هند را مسمومیت بر اثر آلومینیوم فسفید (قرص برنج) گزارش کرده اند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور خواهد مرد. بر اساس آمارهای گزارش شده از پزشکی قانونی تهران از سال 1392، 661 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده اند.

عوارض قرص برنج 

در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. خاصیت سمی آلومینیوم فسفید به خاطر گاز فسفین است که باعث جراحات رادیکال آزاد می شود که از فعالیت آنزیم های سلول های حیاتی جلوگیری و بافت ها را نابود می کند. واکنش آلومینیوم فسفید با آب بدن باعث ایجاد گاز فسفین می شود.

معمولا پس از چند دقیقه که از ورود آن به معده گذشت ویژگی های سمی شروع به کار می کنند. پیامد کشنده اصلی آن معمولا از کار ایستادن سیستم گردش خون است که بر میوکارد اثر مستقیم می گذارد و به غده فوق کلیه آسیب می رساند. علائم آن با میزان دوز مصرفی و زمان متفاوت است. ویژگی بارز کلینیکی دیده شده، مقاومت در برابر درمان با دوپامین است. نشانه های دیگر عبارتند از سرگیجه، خستگی، فشار قفسه سینه، سر درد، حال به هم خوردگی، تهوع، بی حسی، اسهال، آتاکسی، لرز، خواب رفتگی، ضعف ماهیچه ها، دید دوگانه و یرقان است. اگر نفس کشیدن بیمار به سختی امکان پذیر بود ممکن است او به ترتیب دچارARDS، نارسایی قلبی، آریتیم قلبی، تشنج شده و سپس به کما برود. نشانه های بعدی که ظاهر می شود در اثر سم بر کبد و کلیه است. تشخیص مسمومیتAIP، معمولا با گمان     پزشکی یا گزارش خود شخص یا شاهدان صورت می پذیرد. در جاهایی که از اسم قرص برنج استفاده می شود و سابقه خورده شدن آن وجود دارد باید با این مسمومیت همانند مسمومیت با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد یک استاد دارو سازی این دانشگاه پس از چند سال تحقیق توانست ترکیب طبیعی را برای درمان این مسمومیت بدست آورد.

برای کمک به مسموم تنها کارهای حمایتی انجام می شود چون تاکنون هیچ پادزهری برای آن ساخته نشده است. نرخ تلفات آن حدود تا60% می رسد. درمان با منیزیم فسفات ممکن است درصد مرگ را کاهش دهد که این مسئله در برخی تحقیقات بیان شده است. پس از خورده شدن آن، تخلیه معده و روده و پاکسازی سم جذب نشده، معمولا تا یک دو ساعت پس از مصرف می تواند به بیمار کمک کند. پتاسیم پر منگنات در شستشوی معده می تواند در تجزیه سم کمک کند. بیماری های با مسمومیت بالا نیاز به مانیتور دائمی و بهوش آوری با مایع و بازگشایی با مایع و بازگشایی عروق هستند. •    قرص برنج که به نام فسفید آلومینیوم نیز شناخته می شود، دو نوع گیاهی و شیمیایی دارد که نوع گیاهی آن بنان و نوع شیمیایی آن فسفید آلومینیوم نام دارد.

قرص برنج به صورت هایی وجود دارد و ویژگی های آن چیست ؟  

بصورت قرص های 3 گرمی، به رنگ خاکستری تیره در بسته های استوانه ای، به میزان 10 قرص در هر بسته عرضه می شود.

قرصی است که یک عدد آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد.

برای جلوگیری از پیدا شدن حشرات در برنج و حبوبات و آرد و…. در انبارها از این قرص ها استفاده می شود.

استفاده از این قرص صرفا در صلاحیت تیم های کنترل و بهداشت مواد غذایی است و افراد عادی به هیچ عنوان نباید اقدام به این عمل نمایند.

استفاده از این قرص ها به منظوزر مبارزه با آفات، صرفا در انبارهای مواد غذایی باید باشد و به هیچ عنوان استفاده خاگی از آن مجاز نیست.

این قرص از خود گاز فسفید تولید می کند و باعث کشته شدن جونده ها می شود.

قبل از به کار بردن در انبارها، باید تمام در و پنجره ها بسته باشد و شکاف انبار با نایلون گرفته شود.

بعد از قرص گذاری نباید کسی در اتاق های اطراف انبار بخوابد.

هنگام خارج کردن قرص ها از محفظه پلاستیکی می بایست از دستکش پلاستیکی استفاده کرد.

گر قرص در گونی حبوبات قرار داده می شود باید با کیسه نایلون کاملا گونی پوشسده شود ودر هوای آزاد خارج از انبار قرار بگیرد.مسمومیت با این قرص هم از راه استنشاق، هم از راه تماس پوستی و بصورت خوراکی اتفاق می افتد.مصرف خوراکی آن باعث تهوع، استفراغ، اسهال، احساس سرما، عطش، سر درد، تشنج، کما می شود.

نه تنها مصرف این قرص کشنده است، بلکه چشیدن و استنشاق آن باعث مرگ می شود.

در محیط معده با رطوبت و اسید معده ترکیب شده و گاز فسفین آزاد میکند که گازی بی رنگ، قابل اشتعال، دارای بوی سیر یا ماهی گندیده و بسیار سمی بوده و تنفس سلولی را به شدت مختل می سازد.

به فردی که قرص برنج خورده است به هیچ عنوان نباید مایعات داد، زیرا ماهیت این قرص در معده ایجاد گاز است که این گاز به ریه ها راه یافته و در بین سلول ها پخش می شود، خوردن آب این روند را تسریع می بخشد.

مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود حس می کند.

ویژگی های فردی که قرص برنج مصرف کرده است، کار هایی که باید انجام دهیم ! 

مصرف قرص برنج بر روی سیستم اعصاب تاثیری ندارد و فرد مسموم تا لحظه مرگ هوشیار است و با توجه به آزاد شدن گاز فسفین در معده که مرگ بسیار زجر آور و در ناکی را در پی دارد فرد مسموم شاهد مرگ تدریجی خود خواهد بود.

بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج با مرگ است.

حتی مصرف نیمی از آن می تواند ظرف چند ساعت منجر به مرگ انسان شود.

زمان مرگ بستگی به ایران یا خارجی بودن قرص، تاریخ مصرف، میزان مقاومت فرد و تعداد خورده شده دارد.

فرد خود کشی کرده با قرص برنج را باید سریعا به نزدیکترین بیمارستان انتقال داد. انتقال او به مطب و درمانگاه باعث وقت کشی خواهد شد.

اگر در خانه ای جوش شیرین و یا پرمنگنات پتاسیم بود، دادن آن به فرد مسموم تنها راه پیش درمانی است.

استفاده از ذغال فعال(ذغال سیاه) که به صورت قرص برای درمان مواردی مثل مصرف قرص برنج، تولید شده می تواند کمک کننده باشد زیرا مصرف ذغال فعال باعث می شود تا سم ناشی از مصرف این قرص به مقدار زیادی جذب ذغال شود.

در برخی از موارد از داروی بی کربنات سدیم نیز برای بهبود مصرف کننده قرص برنج استفاده می شود.

بر خلاف تصور این قرص ها، به هیچ عنوان جنبه توهم زایی نداشته و صرفا مسمومیت شدید به همراه دارد.

بر اساس آمار پزشکی قانونی، در سال 91، 598 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده اند که نسبت به سال 90 (463) با رشدی 23 درصدی رو به رو است.

طی سال های 1387 تا 1390 در ایران 1311 نفر به علت مسمومیت با قرص برنج کشته شدند که از این تعداد 696 نفر مرد و 615 نفر زن بودند. حال با احتساب آمار سال 91 تعدار قربانیان این قرص طی پنج سال گذشته به 1909 نفر رسیده است. این قرص خاصیت ( تبدیل جامد به بخار) دارد و در اثر تصعید، گاز فسفین یا ph3 آزاد می کند و گاز آزاد شده سبب می شود لارو یا حشرات در دانه های غلات به ویژه غلات انبار شده از بین برود. هر قرص برنج در مجاورت با رطوبت برنج حدود 400ppm گاز فسفین آزاد میکند. اگر در فضای مناسبی حدود5-3 ppm برسد استشمام آن هم خطر آفرین می شود. وقتی انسان این قرص را می خورد در محیط معده که رطوبت و اسید معده وجود دارد، قرص به سرعت تصعید شده و گاز فسفین آزاد میکند که از طریق سلول ها جذب می شود و به سلول های قلبی، ریوی و انتهای عروق سرخرگی آسیب وارد می کند و به سرعت انسان را دچار اختلالات کبدی، کلیوی، تنفسی، شوک، نارسایی قلبی و افت شدید فشار و کما می کند. قرص برنج دو نوع است، نوع اول آن سم کشنده ای دارد که پس از قرار گرفتن در جریان هوا با اکسیژن ترکیب می شود و سم کشنده ای دارد که پس از قرار گرفتن در جریان هوا با اکسیژن ترکیب می شود و سم کشنده ای تولید می کند. نوع دیگری از قرص برنج گیاهی به صورت خوراکی در عطاری ها برای لاغری و کاهش وزن به فروش می رسد. وی یا تاکید بر این که ما مصرف قرص برنج گیاهی را هم تایید و توصیه نمی کنیم، اظهار کرد: این قرص گیاهی با افزایش سوخت و ساز بدن به لاغری افراد کمک می کند، اما در برابر آن عوارض طولانی مدت و جبران نا پذیری را به دنبال خواهد داشت.

قرص برنج، نامش قرص برنج است اما در واقع برای ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده می شود. این کارشناس طب سنتی تصریح کرد: برخی افراد از قرص برنج برای نگهداری برنج استفاده می کنند که روشی کاملا نادرست بوده و بهتر است به جای این قرص خطرناک از ریشه انار، حبه های سیر و نمک برای نگهداری طولانی مدت برنج استفاده کنند. مدیر کل پزشکی قانونی استان همدان نیز گفت: چهار نفر در همدان بر اثر مسمومیت های ناشی از مصرف قرص برنج جان خود را از دست دادند که از این تعداد یک نفر زن و سه قربانی دیگر مرد بودند.

خرید قرص برنج

همانطور که در بالاتر با قرص برنج آشنا شدید متوجه شدیم که قرص برنج برای دفع آفت های برنج نگهداری می‌شود طولانی مدت برنج و دیگر محصولات زراعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و اما ترکیبات قرص برنج به طوری است که هرگونه آفت که ممکن است در یک انبار وجود داشته باشد را نابود کند.

آلمینیوم فسفید یکی از ترکیبات اصلی قرص برنج می‌باشد، و در واقع وجود این عنصر در قرص برنج باعث خطرناک شدن آن نیز می‌‌شود و باید بگوییم که مصرف خوراکی این قرص و یا بوییدن آن توسط یک انسان باعث ایجاد عوارض گوناگون حاد و یا حتی مرگ بشود.

اما بصورت کلی این قرص تا وقتی برای صنعت و کشاورزی استفاده شود بسیار خوب و کاربردی است.

پس از همه این توضیحات شاید برای شما سوال باشد که چرا در این مقاله مرکزی را معرفی نمی‌کنیم تا شما با خیالی آسوده و اعتماد کامل از آن محصولات شیمیایی خصوصا قرص کلر را تهیه کنید؟

در جواب این سوال باید گفت که حق با شماست و وظیفه ما است تا مرکزی به شما معرفی کنیم؛ شما مشتریان عزیز می‌توانید بهترین محصولات شیمیایی خصوصا قرص برنج را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت بازار از شرکت کیمیا تهران اسید تهیه کنید.

این شرکت با توجه به علایق مشتریان خود مشغول به کار است و با سالها تجربه در این حوزه موفق به حذف هزینه های واسطه ها شده تا شما عزیزان محصولات را با قیمت کمتری خریداری کنید.

فهرست