هیدروکسید سدیم چیست ؟

هیدروکسید سدیم ترکیبی معدنی، جامد و سفید رنگ و پرک مانند است. سود کاستیک، به آسانی می تواند رطوبت و کربن دی اکسید موجود در هوا را جذب کند به همین دلیل باید در هنگام حمل و نقل تحت پوشش های حفاظتی باشد. این ماده دارای اثر خورندگی است و در تماس با پوست خطرناک است و باعث سوزانندگی می شود.

نام شیمیــایــی هیدروکسید سدیـــم
اسامی متــــرادف سود پرک – سود سوزآور- سود کاستیک – کاستیک سودا – Sodium Hydroxide – Lye – Caustic Soda
شکل و حالت فیزیکی پرک جامد سفید رنگ
فرمـــول شیمیـــایی NaOH
فشار بخــــار <2.4 KPa(at 20 C)l
دانسیتــــــه 2.13 g/cm3
نقطه ذوب 318 درجه سانتی گراد
نقطه جــوش 1388 درجه سانتی گراد
جـــرم مولی 40

روش های تهیه و تولید هیدروکسید سدیم

 1. روش الکترولیز محلول سدیم کلرید

مهم ترین روش در تولید هیدروکسید سدیم روش الکترولیز محلول کلرید سدیم در ظروف الکترولیتی می باشد. به عنوان نمونه در فرایند پیل جیوه، از جریانی از جیوه به عنوان کاتد استفاده می شود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب می شود و تولید هیدروکسید سدیم می نماید و در فرآیندی دیگر به نام پیل دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت می کند و دیافراگم، فرآورده های آند و کاتد را از هم جدا می سازد. در هر دو فرآیند علاوه بر سدیم هیدروکسید، گاز کلر و گاز هیدروژن تولید می شود.

2. فرآیند سودا – آهک

قدیمی ترین فرآیند برای تولید سود کاستیک فرایند سودا-آهک می باشد که در آن سودا اش (هیدروکسید کلسیم)، در واکنش با کربنات سدیم به کاستیک سودا تبدیل می شود.

Ca(OH)2 + Na2CO3 –> CaCO3 + 2NaOH

کاربردهای هیدروکسید سدیم

هیدروکسید سدیم یک ماده قلیایی قوی در صنعت شیمیایی می باشد.

سود سوزآور تقریبا در تولید تمامی انواع مواد شیمیایی به نحوی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای سود سوزآور عبارتند از :

 1. تولید انواع مواد شیمیایی
 2. خمیر کاغذ، کاغذ و کارتن
 3. مواد شوینده و صابون سازی 
 4. صنایع نفت و گاز
 5. خنثی سازی اسید
 6. تولید چربی گیرها
 7. صنایع چرم و نساجی
 8. ابریشم مصنوعی
 9. صنایع غذایی
 10. صنایع فلزات
 11. صنایع نظامی
 12. صنعت پلیمر
 13. آبکاری

خرید هیدروکسید سدیم

آیا می دانید این ماده را از کجا بخرید؟ از آنجا که هیدروکسید سدیم همان سود پرک است شما می توانید هم به صورت آنلاین و هم از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

فروش سود سوزآور

کیمیا تهران اسید تولید کننده هیدروکسید سدیم می باشد و این محصول را در کیسه های 25 کیلوگرمی با قیمت مناسب عرضه می کند. سود سوزآور تولیدی دارای خلوص 99 درصد در گرید صنعتی می باشد.

معادله واکنش سدیم هیدروکسید با آلومینیوم

برای برخی افراد سوال است که آیا سدیم هیدروکسید با آلومینیوم واکنش می دهد؟ جواب شما بله است زیرا اولین باری که خواستند محلول سود کاستیک را با تانکری آلومینیومی حمل کنند سود کاستیک با جنس آلومینیوم تانکر واکنش داد و تانکر آسیب شدید دید لذا دیگر برای حمل و نقل این محصول از تانکر آلومینیومی استفاده نمی شود زیرا باعث تولید گاز هیدروژن می شود که بسیار خطرناک است.

2AL + 2NaOH + 6H2O –>2NaAl(OH)4 + 3H2

معادله واکنش سدیم هیدروکسید با آب

هنگامی که سود کاستیک با آب ترکیب می شود واکنشی صورت نمی گیرد و فقط سود تجزیه می شود و یون های Na و OH جدا می شوند. این ترکیب بسیار گرمازاست.

قیمت سدیم هیدروکسید مایع صنعتی و آزمایشگاهی

سدیم هیدروکسید مایع در واقع همان سود مایع می باشد که کیمیا تهران اسید این محصول را به صورت فله و خرد با قیمت مناسب به فروش می رساند.

سدیم هیدروکسید اسید است یا باز؟

سدیم هیدروکسید یک ماده بسیار قلیایی و جزء گروه مواد باز می باشد. زیرا مواد باز در فرمول ساختاری خود OH دارند باز هستند و چون فرمول شیمیایی سود کاستیک NaOH است لذا این ماده باز می باشد.

فهرست