اسید حلال سیلیس

سیلیس یا اکسید سیلیسیم با فرمول شیمیایی Sio2 فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین محسوب میشود . سیلیس در طبیعت به صورت آزاد و یا بصورت ترکیب با سایر اکسیدها دیده شده است .

نام سیلیس از واژه لاتین silicon  به معنی سنگ سخت ، سنگ آتش زنه یا سنگ چخماق الهام گرفته است.

نام سیلیس برای کلیه کانی هایی با فرمول عمومی sio2 بکار برده میشود. این کانیها با فرمول شیمیایی یکسان تشکیل پولی مورفهای معروفی را می دهند که در گروه کواترز قرار می گیرند .

اسید حلال سیلیس

چه چیزی می تواند سیلیس را حل کند؟

سیلیس عمدتا تحت سه شرایط محلول است:

بسیاری از باز ها مانند NaOH یا KOH کردن توانایی حل کردن سیلیس را دارند. در حضور یونهای فلوراید آزاد ؛ یا توسط کمپلکس با یونهای مولیبدات در شرایط بسیار شدید واکنش میدهند.

آیا HCL  توانایی حل کردن sio2 را دارد؟

بله.اکسید سیلیس ،  یک اکسید اسید است. بنابراین ، در محلولهای قلیایی حل می شود. اسید و اکسید اسید در شرایط طبیعی واکنش نشان نمی دهند.

بنابراین ، شما نمیتوانید حلالیت اکسید سیلیس در محلول اسید را افزایش دهید.

آیا استون سیلیس را حل می کند؟

از هگزان / استون معمولاً برای تصفیه محصولات طبیعی استفاده می شود. این در حالی است که معمولاً متانول می تواند سیلیس را حل کند و در غلظت های بالا (تا 100٪) استفاده شود. استون همچنین یک حلال مفید در قطب میانی می سازد.

از خواص شیمیایی سیلیس چه میدانید؟

  • نقطه ذوب 1713 درجه سانتیگراد (3،115 درجه فارنهایت ؛ 1،986 درجه سانتیگراد)
  • نقطه جوش 2950 درجه سانتیگراد (5340 درجه فارنهایت ؛ 3،220 کیلوگرم)
  • حلالیت در آب کاملاً نامحلول است.
  • انحلال پذیری با قلیایی ، اسید فلوئوربوریک ، هیدروژن فلوراید نامحلول در تمام حلال ها

آیا کریستال سیلیس در آب حل میشود؟

اگرچه میزان انحلال سیلیس در آب کم است و سرعت انحلال مواد معدنی سیلیکات بسیار کند است ، اما فراوانی زیاد آن به معنای وجود مقداری در منابع آب زیرزمینی است.

آیا سیلیس در متانول حل می شود؟

بله ، متانول مقداری سیلیس را حل می کند. چند دقیقه سعی کنید سیلیس را در 10٪ MeOH هم بزنید ، سیلیس را فیلتر کنید ، پس مانده سیلیس را مشاهده کنید.

چگونه siO2 را حل می کنید؟

در شرایط عادی ، سیلیسیم با اکثر اسیدها واکنش نشان نمی دهد بلکه توسط اسید هیدروفلوئوریک حل می شود.

شما میتوانید سیلیس مصرفی خود برای مصارف مختلف ، از بزرگترین مرجع خرید و فروش مواد شیمیایی یعنی کیمیا تهران اسید تهیه کنید.کافی است تماس بگیرید.

فهرست