ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک و آشنایی با آن برای تمامی کسانی که به ارزش بی‌چون چرای فلز طلا علاقه دارند، موضوع بسیار جذاب و جنجالی است. اگر فکر می‌کنید که در یک منطقه ممکن است اندکی طلا یافت شود، ادامه این متن را مطالعه کنید؛ ما قصد داریم روش‌هایی بسیار کاربردی و ساده برای خارج کردن طلا از خاک به شما معرفی کنیم. بدون شک با این روش‌ها می‌توانید طلای پنهان‌شده در خاک را پیدا کرده و از فروش آن به درآمد خوبی دست پیدا کنید.

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک که باید بشناسید

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک چندین روش به شرح زیر دارد:

1-تابه معدن کاری؛ سریع‌تر از آنچه که فکرش را کنید

برای آنکه به کمک تابه معدن کاری که به آن تابه ماینینگ میگویند، مانند یک تابه است و کف آن سوراخ‌های ریزی قرار دارد. فلز طلا سنگین است و وقتی در آب غوطه‌ور می‌شود، به داخل این سوراخ‌ها رفته و در همان‌جا باقی خواهند ماند. برای استخراج طلا به این روش، مراحل زیر را قدم‌به‌قدم انجام دهید:

 • خاکی که تصور می‌کنید در آن طلا به کار برده شده است، در داخل تابه معدن کاری بریزید.
 • این تابه را داخل ظرفی پر از آب فرو ببرید. بهتر است ظرفی که آب داخل آن ریخته شده است، از خود تابه بزرگ‌تر باشد.
 • ظرف غوطه‌ور شده در آب را تکان دهید تا ذره‌های طلا در کف آن ظاهر شوند. تکانش ظرف را متوقف نکنید تا تمام ذرات خاک جابه‌جا شوند. تمام ذراتی که جنس آنها از طلا نیست در ظرف شناور می‌شود.
 • وقتی مطمئن شدید که تمام ذرات طلا در ته ظرف جمع شده است، تابه معدن کاری را از آب خارج کرده و به هر آنچه کف ظرف جمع شده است، نگاه کنید. تمام قطعات طلای موجود در خاک باید به این روش جدا شده باشد.
 • هر آنچه در ته ظرف جمع شده است، جدا کنید؛ این ذرات همان ذرات طلایی هستند که شما به دنبالش بودید.

اگر مواد شیمیایی در اختیار ندارید و نمی‌خواهید از آنها استفاده کنید، این روش برای شما بهترین و ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک خواهد بود.

2- استفاده از جیوه؛ احتیاط را در این روش فراموش نکنید

دومین روش  که از آن نیز به عنوان ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک یاد می‌کند، جیوه است. جیوه از جمله فلزات خطرناک به شمار  رفته و زمانی که می‌خواهید با آن کار کنید، باید تمام نکاتی ایمنی را رعایت نمایید. قبل از آنکه به طلا، جیوه اضافه کنید، تمامی قسمت‌های بدن که ممکن است با این ماده در تماس قرار گیرد، بپوشانید. برای استخراج طلا به کمک جیوه، مراحل زیر را باید طی کنید:

 • سولفید جیوه تهیه کرده و با رعایت تمام نکات ایمنی آن را به خاک اضافه کنید.
 • با کمک یک میله‌ شیشه‌ای، خاک و سولفید مس را به خوبی با هم مخلوط کنید. طلا و جیوه تشکیل یک ترکیب به نام آمالگام مایع را می‌دهند.
 • آمالگام مایع را که در مرحله قبل به دست آورده‌اید، روی یک تکه چرم بریزید. قطعات جامد باقیمانده را داخل ظرف باقی بگذارید.
 • در مرحله بعدی از این ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک، چرم را جمع کرده و به شکل یک کیسه درآورید و آن را فشار دهی تا جیوه‌ واکنش نداده با طلا از کیسه خارج شود. هیچ‌یک از درات جیوه را لمس کنید؛ زیرا برای سلامتی‌تان خطرناک هستند.
 • کیسه چرمی را که درست کرده بودید، باز کرده و هر آنچه در آن باقی مانده است را داخل یک قابلمه قدیم و به درد نخور بریزید.
 • مخلوطی که به قابلمه ریخته‌ای را با چند تکه سیب زمینی بپوشانید. تمامی آنچه که در ظرف ریخته‌اید باید با سیب زمینی پوشانده شود.
 • قابلمه را حرارت داده و اجازه دهید که جیوه از مخلوط خارج شود. برای آنکه حرارت به همه جای ظرف برسد، آن را به صورت یکنواخت تکان دهید. در اینجا، جیوه به صورت گاز، آزاد شده و توسط برش‌های سیب زمینی جذب می‌شود.

برای آنکه سلامتی‌تان تحت تاثیر جیوه آزاد شده در مرحله آخر قرار نگیرد، بهتر است در محیطی که تهویه آن به مطلوب و مناسب است، استخراج طلا را انجام دهید.

شاید این محصول برای شما عزیزان بسیار کاربردی باشد: 
ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک که باید بشناسید

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک که باید بشناسید

تیزاب سلطانی یا جیوه؛ کدام یک انتخاب بهتری برای استخراج طلا هستند؟

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک را در قالب دو روش توضیح دادیم و نکاتی را در خصوص هر یک اشاره کردیم. با توجه به اینکه چه ابراز و موادی در اختیار دارید، می‌توانید یکی از روش‌های ذکرشده را انتخاب کرده و از آنها برای خارج کردن طلا کمک بگیرید.

از دیگر روش‌های های خارج کردن طلا از خاک استفاده از تیزاب سلطانی است. تیزاب سلطانی از ترکیب اسید نیتریک و اسیدکلریدریک به دست می‌آید یکی از مواد موثر برای خارج کردن طلا به شمار می‌رود. این ماده قادر است فلزاتی مانند طلا را در خود حل کند.

در این ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک، تیزاب را در تماس با ذره‌های خاک قرار میدهند. طلای موجود در خاک در این ماده حل‌شده و جدا می‌شود. بعد از آن، نوبت به فیلتراسیون می‌رسد. محلول به دست آمده را با کمک سولفامیک اسید و یا اوره خنثی می‌کنند.

در قدم بعدی، سدیم متا بی سولفیت را به محلول اضافه می‌کنند. با اضافه کردن این ماده شیمیایی، طلایی که در محلول حل‌شده است رسوب کرده و جدا می‌شود.

به خاطر داشته باشید، این روش در صنعت مورداستفاده قرار نمی‌گیرد و ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک در خانه از آن یاد می‌شود. برای آنکه طلایی به دست آمده از این روش خلوص بیشتری داشته باشد، عملیات فیلتراسیون باید با دقت بالاتری انجام پذیرد. ناخالصی‌های طلا در این روش زیاد است.

در اینکه کدام یک از این روش‌ها برای شما از همه مناسب‌تر است، به شرایطی که در آن قرار دارید بستگی دارد. استفاده از مواد شیمیایی به شما اجازه می‌دهد تا طلایی با خلوص بالا استخراج کنید.

تیزاب سلطانی یا جیوه؛ کدام یک انتخاب بهتری برای استخراج طلا هستند؟

تیزاب سلطانی یا جیوه؛ کدام یک انتخاب بهتری برای استخراج طلا هستند؟

مواد شیمیایی مورد نیاز برای جداسازی طلا از خاک را از کجا بخرم؟

ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک را در این متن توضیح دادیم و سعی کردیم موشکافانه و قدم‌به‌قدم در مورد مراحل استخراج طلا نکاتی را به در اختیار شما قرار دادیم. رعایت تمام مراحلی که در فوق اشاره کردیم، لازم است، اما چیزی که مهم‌تر ترتیب مراحل است، استفاده از مواد شیمایی باکیفیت در استخراج طلاست.

یکی از بهترین مراکز تهیه مواد شیمیایی مورد نیاز برای خارج کردن طلا، تهران اسید است. این مجموعه ترکیبات شیمیایی باکیفیتی را برای به دست آوردن طلا در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

فهرست