ترکیبات کلر چیست؟ کلر فلز است یا نافلز؟!

از زمانی که بشر ترکیبات کلر را کشف کرد، در جاهای متفاوت آنها را به کار برد و از خواص بی‌نظیرشان به نحو احسن استفاده کرد. کاربردهای این گاز، ترکیبات حاوی کلر و نحوه خرید ترکیبات این عنصر از جمله مباحثی است که در این متن به آن پرداخته شده است.

ترکیبات کلر چیست؟ کلر فلز است یا نافلز؟!

ترکیبات کلر چیست؟ کلر فلز است یا نافلز؟!

کلر چیست؟ با این عنصر بیشتر آشنا شوید

در ترکیبات کلر از گاز کلر استفاده شده است. خصوصیات زیر، برخی از مهم‌ترین خصوصیات این عنصر است:

 • کلر یک نوع هالوژن است؛ هالوژن در حالت طبیعی به صورت مولکول دو اتمی است.
 • عدد اتمی آن 17 و به صورت CL نوشته می‌شود.
 • کلر خالص به صورت یک گاز زرد مایل به سبز دیده می‌شود.
 • اکسیدکنندگی بالایی دارد.
 • به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده و گندزدا از آن استفاده می‌کنند.
 • کلر در گروه IV جدول تناوبی مندلیف قرار گرفته است.
 • نقطه جوش آن 34- و جرم اتمی نیز 35.453 گرم بر مول است.
 • گاز کلر، 2.5 برابر از هوا سنگین‌تر است.
 • بوی بسیار بدی دارد و از جمله گازهایی است که باعث مسمومیت و خفگی می‌شود.
 • ترکیبات کلر در تصفیه آب بسیار کاربرد دارد.
 • کلر را از الکترولیز مواد حاوی این عنصر به دست می‌آورند؛ زیرا این عنصر به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی‌شود.
 • ترکیبات حاوی کلر در طبیعت زیاد هستند.
 • قدرت واکنش‌پذیری آن بالاست و با اکثر مواد آلی واکنش می‌دهد.

آیا کلر، همه فن حریف است؟

ترکیبات کلر در بسیاری جاها کاربرد دارد، و شاید اندکی آمیخته با بزرگنمایی باشید اگر بگوییم، موادی که این عنصر در آنها وجود دارد، از جمله محصولات همه فن حریف و کاربردی به شمار می‌رود.

یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کاربردهای ترکیبات حاوی کلر، ضدعفونی کردن و گندزدایی کردن از آب است. برای تصفیه آب آشامیدنی و همین‌طور گندزدایی آب فاضلاب در بخش‌های صنعتی و خانگی، این ترکیبات نقش پررنگی دارند. برای تصفیه کردن آب استخرهای عمومی و خصوصی نیز از قرص‌های حاوی کلر به وفور استفاده می‌کنند.

از دیگر صنایعی که از کلر زیاد استفاده می‌کند، صنایع مرتبط با تولید حشره‌کش، صنایع تولید پلاستیک و تولید فرآورده‌های نفتی است. خصوصیات منحصر به فرد کلر باعث افزایش روزافزون کاربرد آن شده است.

صنایع نساجی، تولید محصولات و اقلام کاغذی، تولید دارو، تولید حلال نیز به حضور این عنصر وابسته است. در قسمتی از مراحل تولید مواد غذایی از خصوصیات شگفت‌انگیز ترکیبات کلر به نحو احسن استفاده می‌برند.

در صنایعی که با کاغذ ارتباط زیادی دارند، برای آنکه بتوانند کاغذ را سفید کنند، از کلر و ترکیبات آن استفاده می‌کنند. از زمانی که کلر را کشف کردند، بسیاری از مشکلات بشر به شکل حیرت‌آوری برطرف شد.

تولید چسب‌های کلر پلی وینیل، تولید اکسیدهای پروپیلن، تولید کلرید اتیل و تولید کلروفلوئور کربن، بدون حضور کلر و ترکیبات آن امکان‌پذیر نخواهد بود. این عنصر خصوصیات لازم برای برطرف کردن نیاز این صنایع را دارد.

آیا کلر، همه فن حریف است؟

آیا کلر، همه فن حریف است؟

فلز یا نافلز؛ مساله کدام است؟

ترکیبات کلر نقش موثر و تاثیرگذاری در صنایع متفاوت دارند. همانطوری که در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، کلر به صورت آزاد در طبیعت وجود ندارد؛ زیرا به شدت فرار است و نمی‌توان آن را به تنهایی و به صورت جامد و یا مایع در اختیار داشت.

با اینکه این عنصر آزادانه در طبیعت موجود نیست، اما ممکن است این سوال برای عده‌ای پیش آید که کلر، یک فلز است یا یک نافلز. پاسخ به این سوال، به ما کمک می‌کند تا به درک بهتری از عملکرد و نحوه استفاده آن دست پیدا کنیم.

کلر از نظر عملی، یک نافلز به شمار می‌رود و فلز نیست. فلزات و نافلزات خواص مشترکی دارند. از جمله خواص فلزات می‌توان به هدایت کردن الکتریسیته، انعطاف‌پذیر بودن و سخت بودن اشاره کرد.

کلر به حالت گازی است؛ به شدت ناپایدار است؛ قدرت و توان هدایت الکتریسیته را ندارد؛ سخت نیست و اصلا نمی‌توان برای آن ماهیتی را تعیین کرد و به دلیل گازی شکل بودن، نمی‌توان خصلت انعطاف‌پذیری را به آن نسبت داد. به همین دلیل، به جرات می‌گوییم که عنصر کلر، یک نافلز است و نباید آن را در گروه فلزات قرار داد.

با کاربردی‌ترین ترکیبات کلر آشنا شوید

برای آنکه بتوان از کلر استفاده کرد، باید به سراغ ترکیبات کلر رفت. برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین این ترکیبات به شرح زیر است:

1-هیپوکلریت سدیم؛ همان وایتکس معروف

هیپوکلریت سدیم که به آن وایتکس یا آب ژاول هم می‌گویند، یکی از معروف‌ترین ترکیبات حاوی کلر است. در صنایعی که ضدعفونی و گندزدایی حرف اول را می‌زند، از این ترکیب به وفور استفاده می‌کنند.

خاصیت سفیدکنندگی این ترکیب، موجب شده که نه تنها صنایع بزرگ و کوچک، بلکه خانم‌های خانه‌دار نیز برای تمیز کردن سطوح مختلف و یا سفید کردن لباس‌ها اولین انتخابشان همین ماده است.

2- هیپوکلریت کلسیم؛ تصفیه‌کننده آب استخر

از دیگر ترکیبات کلر که آن نیز کاربردهای زیادی دارد، هیپوکلریت کلسیم است. این ماده به صورت پودر و یا قرص موجود بوده و از آن برای تصفیه آب استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی استفاده می‌کنند.

هیپوکلریت کلسیم به دلیل داشتن کلر، واکنش پذیری بالایی دارد. به همین دلیل در هنگام انبارداری، این ماده را در کنار سایر مواد شیمیایی قرار نمی‌دهند. استفاده از هیپوکلریت کلسیم باعث افزایش pH آب شده و آن را به سمت قلیایی شده پیش می‌برد.

3- گاز کلر؛ گندزدا و اشتعال‌پذیر

گاز کلر یا اسید هیپوکلرو برای تصفیه آب در تصفیه‌خانه‌ها کاربرد دارد. این ماده آب را به سمت اسیدی شدن پیش برده و قدرت نشت پذیری بالایی دارد. این گاز را در کپسول‌های مخصوص و ویژه‌ای نگهداری می‌کنند؛ زیرا قدرت اشتعال‌پذیری آن بسیار بالاست.

با کاربردی‌ترین ترکیبات کلر آشنا شوید

با کاربردی‌ترین ترکیبات کلر آشنا شوید

به ترکیبات کلر نیاز دارم؛ چه‌کار کنم؟

فروشگاه‌های زیادی در سطح کشور در حال فروش ترکیبات کلر هستند. این مساله در عین حال که دست شما را برای انتخاب باز گذاشته است، یک عیب دارد؛ آن هم این است که شما نمی‌دانید کدام یک از این مراکز فروش، ماده‌ای مرغوب و درجه یک در اختیار شما قرار می‌دهند.

ما به شما تهران اسید را پیشنهاد می‌کنیم. یکی از ویژگی‌های این مجموعه، ارائه طیف وسیعی از ترکیبات شیمیایی است. اگر به یکی از محصولات شیمیایی حاوی کلر که در این متن معرفی کردیم، نیاز دارید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و سفارش خود را قطعی کنید.

فهرست