جوهر لیمو یا اسید سیتریک به طور طبیعی و به میزان کم در انواع میوه‌ها و سبزی‌‌ها وجود دارد، اما در صنعت برای تشدید این طعم از اسید سیتریک مصنوعی و سنتز شده استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین ضرر محصولات حاوی این اسید آن است که در اثر مکیدن، نگهداشتن و ساییدن این خوراکی‌‌ها به دندان سطح مینا تخریب و سبب پوسیدگی زود هنگام می‌شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود که پس از مصرف این محصولات حتما چند جرعه آب نوشیده شود. ضرر دیگر آن که مصرف زیاده از حد یا طولانی مدت این خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های ترش با افزایش ترشح اسید معده باعث سوزش و ترش کردن می‌شود و برای مبتلایان به زخم معده و اثنی‌عشر و کسانی که مستعد ریفلاکس هستند، محدودیت مصرف دارد.

مضرات جوهر لیمو

مضرات جوهر لیمو

موضوع مهم دیگری که گفتن آن لازم به نظر می‌رسد این که برخی افراد به طور مستمر از فرآورده‌های ترش به عنوان محصولی چربی‌سوز و لاغرکننده استفاده می‌کنند، اما باید بدانید ترشی اسیدهای افزودنی هیچ گاه خاصیت لاغرکنندگی نداشته و حتی با کمک به ترشح اسید معده، غذا را سریع هضم و جذب کرده و ضمن تشدید گرسنگی باعث افزایش اشتها و اضافه وزن می‌شود. 

تحریک معده ناشی از مصرف جوهر لیمو

تحریک معده ناشی از مصرف جوهر لیمو

از طرفی شکر و مواد شیرین‌کننده‌ای که جهت ملس شدن و افزایش ماندگاری به محصولاتی چون لواشک و آلوچه‌های فرآوری شده یا فله‌ای افزوده می‌شود برای مبتلایان به دیابت و افرادی که از رژیم لاغری پیروی می‌کنند منع یا محدودیت مصرف دارد.

این را هم بدانید اگر به محصولات ترش، شکر اضافه نکنند بدون شک برای افزایش ماندگاری محصول نمک را جایگزین شکر می‌کنند.

عوارض جوهر لیمو

احتمالا همه شما بدانید که جوهر لیمو به صورت طبیعی در میوه هایی که ما مصرف می کنیم وجود و طعم ترش برخی میوه ها به خاطر همین جوهر لیمو می باشد.
جوهر لیمو به دلیل طعم دهندگی بسیار خوب و ماندگاری مناسب در برخی خوراکی ها نیز اضافه می شود البته این مقدار بسیار کم بوده و ضرری ندارد و جای نگرانی وجود ندارد.
اما خوردن مستقیم جوهر لیمو می تواند مضراتی نیز داشته باشد مانند آسیب زدم به معده و ایجاد مشکل در هضم آن همچنین اگر به صورت مستقیم و بدون افزودنی مصرف شود می تواند حتی باعث خوردگی در مینا دندان ها نیز بشود به همین دلیل توصیه می شود حتما بعد مصرف مستقیم آن مقداری آب مصرف کنید تا مبادا آسیبی به شما بزند.

مضرات خوردن جوهر لیمو

همانطور که بالاتر کامل توضیح دادیم خوردن جوهر لیمو به صورت مستقیم می تواند مشکل ساز باشد اما اگر با ماده دیگری ترکیب شده باشد مانند میوه ها یا حداقل به همراه آب خورده شود آن چنان ضرری ندارد اما در هر حال از خودتان و کودکان مراقب کنید و آن را در دسترس همگان قرار ندهید تا مبادا مشکلات جبران نشدنی به وجود بیاید.

آیا جوهر لیمو سرطان زاست ؟

مدتی است که در همه جا شایعه شده است که جوهر لیمو سرطان زا است و برای بدن بسیار مضر است. در جواب باید بگوییم اینکه جوهر لیمو برای بدن مضر است درست می باشد اما در حالی مضر می باشد که به صورت مستقیم و خالی همچنین زیاد مصرف شود. در توضیح سرطان زا بودن باید بگوییم که هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که بتواند ثابت کند جوهر لیمو سرطان زا باشد ، همانطور که در بالا گفتیم مضراتی نیز دارد اما نمی تواند باعث بیماری التهابی باشد.

مضرات جوهر لیمو در مربا

جوهر لیمو یک نگهدارنده فوق العاده برای نگهداری مواد غذایی می باشد که یکی از این مواد مربا ها می باشند که جوهر لیمو در نگهداری مربا نقش دارد و اگر به اندازه در مربا به کار رفته باشد هیچ ضرری نخواهد داشت و این طبیعی است که در مربا از جوهر لیمو استفاده شود و جای نگران نیست.

طرز تهیه جوهر لیمو چگونه است ؟

در این بخش قصد داریم توضیح دهیم که جوهر لیمو چگونه تهیه و تولید می شود. نام جوهر لیمو به این معنی نیست که این ماده فقط از لیمو بدست می آید. جوهر لیمو را می توان از اکثر مرکبات و بسیاری از سبزی ها تهیه نمود اما این روش هزینه بر است.
بیشتر خوراکی هایی که این اسید را در ترکیب خود دارند از تخمیر قند بدست آمده است و نه از مرکبات یا سبزی ها.
 برای تهیه جوهر لیمو از نوعی قارچ به نام آسپرژیلوس نایجر که در داروسازی کاربرد دارد استفاده می شود. این قارچ از شکر تغذیه کرده و یک محلول مایع تولید می کند. ماده تولید شده را با آهک ترکیب می کنند که این کار سبب رسوب سیترات سدیم در این ماده می شود. در نهایت سیترات سدیم را با اسید سولفوریک ترکیب نموده و جوهرلیمو یا اسید سیتریک تولید می شود.
فهرست