قرص کلر چیست؟

قرص کلر یکی از متداول‌ترین و معروف‌ترین راه‌ها برای ضدعفونی کردن آب استخر است. در اغلب کشورهای دنیا از این قرص برای گندزدایی آب استخر استفاده می‌کنند. قرص‌های کلر 90 درصد، خلوص و میزان مواد موثره کافی برای از بین بردن آلودگی‌های موجود در آب را دارند و می‌توانند آب استخر، جکوزی و آب نماها را با درصد اطمینان بالا، ضدعفونی کنند. این قرص‌ها به راحتی در آب حل می‌شوند و می‌توانند با جریان آب، کل آب موجود در استخر را گندزدایی کند.

بررسی قرص کلر و روش های استفاده از آنهمه چیز درباره قرص کلر

قرص کلر، حاوی کلر است. کلر یکی از مواد شیمیایی بوده و در ضدعفونی کردن آب قدرتمند ظاهر شده است. کلیه استخرها، اعم از خصوصی و عمومی، سرباز و یا سرپوشیده باید تحت فرآیند گندزدایی قرار گیرند. این قرص با قابلیت حل شدن در آب، می‌تواند کلیه میکروب‌ها، عوامل بیماری‌زا و باکتری‌های مضر در آب را از بین ببرد و آب را به یک محیط کاملا سالم برای شنا کردن تبدیل کند.

برخی انواع قرص‌های کلر، حاوی سولفات مس هستند. سولفات مس از جمله موادی است که می‌تواند مانع از رشد جلبک سبز در آب استخر شود. جلبک‌های سبز باعث لیز شدن کف و دیوارها و تغییر رنگ آب خواهند شد. فایده دیگری که می‌توان برای قرص حاوی کلر بیان کرد، افزایش ماندگاری آب است. این قرص، دوام آب سالم را افزایش می‌دهد و به این صورت، دیگر نیازی نیست در فواصل زمانی کوتاه‌مدت، برای تعویض آب استخر اقدام کرد.

متداول‌ترین روش‌های استفاده از قرص‌های حاوی کلر

یکی از مواد فوق‌العاده موثر در ضدعفونی کردن آب، استفاده از کلر است. روش‌های متفاوتی برای استفاده از قرص‌های حاوی کلر پیشنهاد می‌شود که متداول‌ترین آنها به شرح زیر است:

  1. کلر زن شناور

یکی از روش‌های معروف برای ضدعفونی کردن آب استخر، به کمک قرص حاوی کلر، کلر زن شناور است. کلر زن شناور، ظرفی شبیه به سبد بوده و در اطراف آن شیارهایی مشاهده می‌شود. این ظرف به راحتی بر سطح آب حرکت کرده و به کمک جریان آب از این سو به آن سو هل داده می‌شود. برای ضدعفونی کردن آب به این روش، قرص کلر را داخل ظرف شناور قرار می‌دهند؛ درب آن را می‌بندند و آن را روی سطح آب رها می‌کنند. آب استخر از شیارهای اطراف ظرف به آن وارد می‌شود؛ قرص را حل و آب استخر را ضدعفونی می‌کند. این روش، ارزان، ساده و بسیار راحت است.

  1. استفاده از کلر زن شناوراسکیمر

از دیگر روش‌های متداول برای ضدعفونی کردن آب استخر به کمک قرص کلر، اسکیمر است. اسکیمر را در قسمت بالایی دیواره استخر و یا جکوزی نصب می‌کنند و سپس قرص حاوی کلر را به داخل آن می‌اندازند. آب استخر به داخل اسکیمر، هدایت شده، در تماس با قرص کلر قرار می‌گیرد و کاملا ضدعفونی می‌شود. بعد از انجام فرایند گندزدایی، آب مجددا وارد محوطه استخر می‌گردد.

  1. دستگاه کلر زن خطی

دیگر روش‌ متداول برای گندزدایی کردن آب استخر، دستگاه کلر زن خطی است. نام دیگر این دستگاه کلریناتور است و در صورت مجهز شدن به سیستم‌های اتوماتیک، با کمترین خطا، عملیات ضدعفونی را انجام می‌دهد.

این دستگاه، آب استخر را از نظر کیفی مورد بررسی قرار داده و با دریافت فرمان شروع، گندزدایی را آغاز کرده و با دریافت فرمان توقف، کار گندزدایی را به اتمام می‌رساند. این روش، از جمله روش‌های کارآمد و با راندمان بالا جهت گندزدایی به شمار می‌رود، اما به دلیل گران‌قیمت بودن، خرید آن برای استخرهای کوچک صرفه اقتصادی ندارد. پیشنهاد می شود استخرهای کوچک با خرید کلر به صورت قرص فرآیند ضدعفونی را به انجام برسانند.

5 نکته فوق‌العاده مهم در کاهش خطرات قرص کلر

اگر می‌خواهید با کمک قرص کلر، استخر را ضدعفونی کنید و از خطرات آن در امان باشید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • این قرص‌ها را هیچ‌گاه با مواد شیمیایی ترکیب نکنید؛ واکنش‌هایی که بین مواد رخ می‌دهد، ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های غیرقابل جبرانی شود.
  • از آنجایی که گاز کلر، خطرناک است و می‌تواند باعث تحریک شود، بهتر است در هنگام استفاده از قرص‌های حاوی کلر، چشم و بینی خود را بپوشانید.
  • اگر با کلر تماس مستقیم داشتید، هر چه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کنید.
  • این قرص‌ها را در دسترس کودکان قرار ندهید. اگر این قرص‌ها توسط کودکان میل شود، عوارض جبران‌ناپذیری بروز پیدا می‌کند.
  • بعد از آنکه با قرص‌های حاوی کلر، آب استخر را ضدعفونی کردید، حتما دست‌های خود را با آب و صابون، شستشو دهید.

نکات استفاده از قرص کلرمهم‌ترین نکات در انتخاب بهترین نوع قرص کلر

مدل‌های متفاوتی از قرص‌های کلر در بازار موجود است، اما این تنوع نباید باعث شود که شما در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین قرص دچار اشتباه شوید. قرص‌های کلر 3 اینچی برای ضدعفونی کردن آب استخر از همه مناسب‌تر هستند. مدیریت این نوع قرص، راحت‌تر است و از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه به نظر می‌رسد.

قرص‌های 3 اینچی، باعث کاهش دفعات استفاده از این نوع قرص می‌گردد. وقتی شما یک قرص حاوی کلر را داخل شناور می‌ریزید، مدت زمانی طول می‌کشد تا این قرص به صورت کامل در آب حل شود. تا زمانی که این قرص، حل ‌نشده، نیازی به استفاده مجدد از آن نیست و آب استخر مرتبا در حال ضدعفونی شدن است.

قرص‌های 3 اینچی می‌توانند 19 هزار لیتر آب را ضدعفونی کنند. برای خرید مناسب‌ترین قرص، حجم استخر را باید بدانید. برای استخرهای بزرگ‌تر، قرص‌های بزرگ و برای استخرهای کوچک‌تر، به خرید کلر در اندازه های کوچک روی آورید.

در هنگام خرید قرص حاوی کلر، به حجم استخر، نوع قرص، میزان حل‌شدگی آن در آب، کیفیت قرص و شرکتی که این قرص را تولید کرده است، توجه داشته باشید. بهترین نوع قرص کلر، بالاترین بازدهی را در ضدعفونی کردن آب استخر دارد.

انتخاب بهترین قرص کلر

انتخاب بهترین قرص کلر

جمع بندی

قرص کلر یکی از قرص‌های متداول و با اثرگذاری فوق‌العاده جهت ضدعفونی کردن کلیه محیط‌هایی است که آب در آنها جمع می‌شود. استخرها، جکوزی‌ها و آب نماهایی که برای مدتی، آب درون آنها جمع می‌شود، هر چند وقت یک بار نیاز به ضدعفونی پیدا می‌کنند. این محیط‌ها، حاوی میکروب‌ و برخی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا هستند.

برای آنکه عوامل میکروسکوپی و بیماری‌زا، با راندمان بالایی از بین برده شوند، از قرص‌های حاوی کلر استفاده می‌کنند. سعی کنید برای خرید این نوع قرص به مجموعه‌هایی، مانند تهران اسید مراجعه کنید. این مجموعه فعال در حوزه ارائه ترکیبات شیمیایی، این محصول را با کیفیتی بالا در اختیار شما قرار می‌دهد.

فهرست