اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد؟

اسید سیتریک چیست و چه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی بین اسید سیتریک طبیعی و مصنوعی است؟ این سوال‌ها رایج­ترین سوالی­های است که ذهن مخاطبان را درگیر می­کند. در ادامه به این سوال‌ها پاسخ می­دهیم پس با ما همراه باشید. این ماده یک اسید ضعیف است و به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار موجود هست. این ماده به صورت طبیعی درلیموترش و شیرازی قرار دارد و به صورت مصنوعی در کارخانه­ها به عنوان پاک کننده و مکمل غذایی به مواد غذایی افزوده می­شود.

اسید سیتریک چیست ؟

در سال 1784میلادی اسید سیتریک توسط یک محقق سوئدی از آب­لیمو کشف شد. تا اوایل دهه 1900 اسید سیتریک را ازآب­لیمو بدست می­آوردند. اما محققان متوجه شدند این ماده را می‌توان به صورت مصنوعی از کپک سیاه هنگام تغذیه با شکر به‌دست آورد. اگر بخواهیم یک اسید ضعیف آلی را نام ببریم می­توانیم به اسید سیتریک اشاره کنیم. فرمول شیمیایی این اسید C6H8O7 است. شکل این اسید مانند نمک هست ولی بی­بو و طعم اسیدی دارد. نام رایج آن در بازار جوهرلیمو نیز هست. در سال بیش تر از دو میلیون تن اسید سیتریک درجهان تولید می­شود. این ماده طعم ترش و ویژگی اسیدی دارد.

اسید سیتریک به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده در نوشیدنی‌های غیر الکی و آب نبات‌ها، به صورت تثبیت کننده در داروها و از بین برنده ویروس‌ها استفاده می­شود. اسید سیتریک یا جوهرلیمو در لیموترش و پرتقال وجود دارد. کشور تولیدکننده این ماده در جهان کشور چین است. کاربرد این ماده به مواد غذایی، دارویی ختم نمی‌شود و در مواد آرایشی و صنایع شیمیایی کاربرد دارد که می­توانیم اهمیت این جمله که اسید سیتریک چیست را بهتر درک کنیم.

منابع طبیعی اسید سیتریک چیست؟

در مطالب بالا بیان کردیم اسید سیتریک به دو صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد. در کارخانه‌ها به دلیل گران بودن اسید سیتریک طبیعی، از این ماده به صورت مصنوعی استفاده می‌کنند. بیان کردیم کاربرد اسید سیتریک در صنایع مختلف مثل مواد غذایی، دارویی، آرایشی و صنایع شیمیایی بسیار بالا است. بالا بودن میزان تقاضا نسبت به تولید و عرضه سبب می­شود کارخانه‌ها از اسید سیتریک مصنوعی استفاده کنند.

در مرکبات این ماده پیدا می­شود و می­توان مرکبات را بهترین منبع برای اسید سیتریک طبیعی دانست. میوه‌های زیر دارای اسید سیتریک هستند که آن‌ها در ادامه نام می­بریم.

  • لیمو ترش
  • لیمو شیرین
  • پرتقال
  • گریپ فروت
  • نارنگی

میوه­هایی که در طبیعت وجود دارد دارای مقدار کم اسید سیتریک هستند که عبارتند از:

  • آناناس
  • توت فرنگی
  • تمشک
  • گیلاس
  • گوجه فرنگی

میوه­هایی که نام برده شد منابع طبیعی اسید سیتریک هستند که در طبیعت یافت می­شود. با خوردن این میوه‌ها شما به بدن خود اسید سیتریک وارد می­کنید و از مزایای این اسید ضعیف بهره مند می­شوید.

کاربرد اسید سیتریک مصنوعی

این اسید به خاطر مزیت فراوانش بصورت 70 درصد در مواد غذایی و نوشیدنی، 20 درصد در مکمل­های غذایی و دارویی، 10 درصد در پاک کننده‌ها و مواد شوینده بکار می‌رود.

کاربرد اسید سیتریک در مواد غذایی و نوشیدنی

اسید سیتریک مصنوعی برای حفظ و طعم مواد غذایی مصرف می­شود. مواد غذایی که در کارخانه‌ها به آن اسید سیتریک اضافه می­کنند شامل نوشابه، آب میوه، پودر نوشیدنی، آب نبات، موادغذایی یخ‌زده و لبنیات است. اضافه کردن اسید سیتریک به میوه و سبزیجات باعث می­شود بدن در برابر بیماری بوتولیسم مقاوم شود. بیماری بوتولیسم بیماری خطرناک و کم­یابی است که توسط دو باکتری کلوستریدیوم و بوتولینوم به وجود می­آید.

مکمل غذایی و دارویی

اگر بخواهیم کامل اسید سیتریک چیست را توضیح بدهیم باید به کاربرد آن توجه کنیم. کاربرد اسید سیتریک، در مکمل­های غذایی و دارویی برای تثبیت، نگهداری و طعم استفاده می‌شود.

اسید سیتریک درپاک کننده­ ها و ضدعفونی کننده­ ها

یکی از ویژگی‌های عالی اسید سیتریک، از بین برنده باکتری‌ها و ویروس‌ها است. در تحقیقات نشان داده شده است که اسید سیتریک ویروس نورواک را که عامل اصلی مسمومیت غذایی است از بین می­برد. از کاربردهای دیگر اسید سیتریک، از بین بردن کلسیم صابون، لکه‌های آب سخت، آهک و زنگ زدگی می‌توان نام برد. اسید سیتریک یک مواد ضد عفونی کننده بی­خطر است که می­تواند جایگزین مواد غذایی پرخطر شود.

فواید اسید سیتریک برای بدن

تبدیل مواد غذایی به انرژی

سیترات مولکول مهم اسید سیتریک است. در فرآیند تبدیل مواد غذایی به انرژی این مولکول نقش مهمی ‌را ایفا می‌کند.

جذب مکمل ­های مواد معدنی

مکمل­های مواد معدنی به طور یکسان جذب بدن نمی­شود. اسید سیتریک به جذب مکمل­های مواد معدنی کمک زیادی می­کند. این اسید سبب می­شود مکمل­ها آسان­تر و بیشتر جذب بدن شوند.

جلوگیری از سنگ­کلیه

سنگ­کلیه از بیماری­های رایج امروزی است. برای جلوگیری از سنگ­کلیه می­توان میوه­هایی که دارای اسید سیتریک هستند استفاده کرد. اسید سیتریک به سبب سیترات پتاسیم از تشکیل سنگ­کلیه جلوگیری می­کند و باعث دفع سنگ کلیه می­شود. حتما به کسانی که سنگ­کلیه دارند مصرف اسید سیتریک طبیعی را پیشنهاد می­کنیم.

فواید شگفت­ انگیز اسید سیتریک برای پوست

آلیشا لاوسون، متخصص در زمینه تولید محصولات زیبایی به فواید شگفت­انگیز اسید سیتریک برای پوست اعتراف می‌کند. لاوسون اسیدسیتریک را درمان آکنه خفیف، لکه‌های تیره، مسدود شدن منافذ پوست و چین چروک می­داند. این اسید به روشن شدن رنگ پوست و یکدست شدن آن کمک زیادی می­کند. برای استفاده از این اسید بهتر است میوه­هایی که به طور طبیعی اسید سیتریک دارند را مصرف کنید تا از مزایای آن بیشتر بهره­مند شوید.

فروش بالای اسید سیتریک

اسید سیتریک به دلیل قیمت پایین و فراوانی استفاده از آن در بازار فروش بسیاربالای دارد و به عنوان پرفروش­ترین محصول به حساب می­آید. اسید سیتریک در قسمت مواد غذایی و تمیز کنندگی رتبه اول دارد و به دو شکل مایع و پودری در بازار است. ولی حالت پودری آن فروش بیشتری به خود کسب کرده است. برای پاسخ به این سوال که اسید سیتریک چیست می‌توان گفت پرفروش ترین محصول است که کاربرد فراوانی در حوزه­های مختلف دارد.

خطرات مصرف اسید سیتریک

اسید سیتریک یک ماده بی­خطر در سازمان غذا و داروی آمریکا معرفی شده است. مصرف اسید سیتریک در بعضی از افراد علائمی ‌مانند درد عضلانی و مفصل، درد معده و تنگی نفس را نشان می­دهد؛ ولی هنوز به طور قطعی نمی­توان گفت که اسید سیتریک مصنوعی خطرناک است. اسید سیتریک طبیعی در بعضی از افراد که مصرف می­کنند هنوز علائمی‌دیده نشده است.

می‌توان گفت اسید سیتریک طبیعی بهتر از اسید سیتریک مصنوعی است ولی به دلیل مسائلی نمی‌توان از اسید سیتریک طبیعی درکارخانه‌ها استفاده کرد. با توجه به کاربرد اسید سیتریک به صورت گسترده در زمینه­های مختلف می­توان گفت هنوز جایگاه ویژه این محصول پابرجاست. شما می­توانید نظرات خود را در زمینه خطرات مصرف اسید سیتریک با ما در میان بگذارید.

سخن آخر

اسید سیتریک یک اسید بی‌خطر و بسیار کاربردی است. این محصول فروش بالایی در بازارهای جهانی دارد. در بازار اسید سیتریک، به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد. اسید سیتریک طبیعی در میوه­ها طبیعی مانند پرتقال، لیموشیرین و غیره وجود دارد. در حال حاضر اسید سیتریک طبیعی و مصنوعی هیچ علائم خطرناکی از خود نشان نداده­ است. اسید سیتریک مصنوعی که از کپک به دست می­آید کاربرد فراوانی در حوزه مواد غذایی، دارویی، آرایشی و صنایع شیمیایی دارد. کاربرد اسید سیتریک فراوان است و فقط به این چند حوزه محدود نمی­شود. در این مطلب شما بیشتر با اسید سیتریک چیست آشنا شدید و نقش پررنگ آن را در زندگی احساس کردید.

فهرست