سولفات مس ۵ آبه چیست؟⭐همه چیز درباره ی آن

سولفات مس ۵ آبه چیست؟ آیا کاربرد خاصی دارد؟ چرا به آن 5 آبه گفته می‌شود؟ چه خصوصیاتی دارد؟ برای خرید به این ماده باید به کجا مراجعه کنیم؟ آیا یک مرجع مطرح برای خرید این ماده می‌شناسید؟

اگر سوالاتی که در فوق مطرح کردیم، سوال شما نیز هست، در ادامه با ما همراه باشید و در کنار آن مقاله ” معرفی 5 کاربرد سولفات مس” را مطالعه کنید. این دو مقاله باعث کامل‌تر شدن اطلاعات شما می‌شوند.

آیا می‌دانید سولفات مس آبدار چیست و چه ارتباطی با سولفات مس از نوع 5 آبه دارد؟

اگر سروکارتان با مواد شیمیایی زیاد باشد، حتما تا به حال نام سولفات مس آبدار را زیاد شنیده‌اید. سولفات مس آبدار همان سولفات مس از نوع 5 آبه است و ویژگی‌های زیر را دارد:

 • فرمول سولفات مس آبدار یا همان سولفات مس ۵ آبه، به این صورت است: CuSO4.5H2O
 • این ماده در دمای اتاق یک پودر کریستالی و آبی رنگ است.
 • وزن مولکولی آن 249.68 گرم بر مول است.
 • این ماده حلالیت زیادی در آب دارد.
 • از دیگر مزیت‌های این ماده قابلیت حل شدن آن در متانول و گلیسرول است.
 • سولفات مس آبدار در اتانول نیز به راحتی حل می‌شود.
 • یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نام‌های سولفات مس آبدار، کات کبود است.
 • اسید سولفوریک غلیظ و فلز مس را در فرآیند الکترولیز وارد کرده و کات کبود تولید می‌کنند.
 • از دیگر نام‌های این ماده گوهر آبی و زاج کبود است.
 • این ماده یکی از ترکیبات موجود در خانواده نمک‌هاست و از جمله ترکیبات پرکاربردی است که در آن مس وجود دارد.
 • بسیاری صنایع از مزیت‌های این ماده بهره می‌برند.
محصولی که برای همه شما کاربردی است !!

آیا در مورد کاربردهای استثنایی و عجیب سولفات مس ۵ آبه چیزی شنیده‌اید؟

ما در حال حاضر، دو نوع سولفات مس داریم؛ یکی از آنها سولفات مس دو آبه است و دیگری 5 آبه. خوب است در جریان باشید، صنایع فعال در کشور به دلیل مزیت‌های بی‌شماری که در کات کبود یا سولفات مس آبدار وجود دارد، از این ماده استفاده می‌کنند. برای آنکه اطلاعاتتان در این رابطه تکمیل شود، برخی صنایعی که به خصوصیات و کاربردهای ویژه سولفات مس ۵ آبه پی برده‌اند و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنند، در ادامه نام برده‌ایم:

1- کشاورزی

گیاهان برای آنکه بتوانند در شرایط خوبی رشد کنند و با افزایش رشدشان میزان عملکرد را بالا ببرند، به عناصر متفاوت و از جمله مس نیاز دارند. کشاورزانی که با کمبود عنصر مس مواجه هستند، می‌توانند از کات کبود استفاده کنند.

از دیگر کاربردهای کات کبود و یا مس سولفات 5 آبه، استفاده در تولید قارچ‌کش است. قارچ‌ها نیز از جمله عواملی هستند که در صورت عدم مبارزه با آنها عملکرد کاهش پیدا می‌کند. برای از بین بردن قارچ‌ها، کات کبود می‌تواند موثر واقع شود.

2- نساجی

دیگر صنعتی که از خواص سولفات مس ۵ آبه، به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و نیازهایش را به کمک آن برآورده می‌کند، صنعت نساجی است. برای تولید رنگ و همین طور در فرایند رنگ‌آمیزی پارچه، این ماده، زیاد به کار برده می‌شود.

نه تنها صنعت نساجی از کات کبود جهت تولید رنگ استفاده می‌کند، بلکه تولیدکنندگان سرامیک و شیشه برای آنکه بتوانند رنگ زیبایی را در این محصولات به وجود آورند، از رنگ منحصر به فرد و بسیار جذاب کات کبود بهره می‌برند و شیشه و سرامیک‌هایی با رنگ‌های خاص وارد بازار می‌کنند.

3-صنایع فلزی

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما واقعیت این است که مس سولفات 5 آبه در صنایع فلزی نیز به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این صنایع برای تصفیه کردن مس، آبکاری مس و تولید غلاف سیم مفتولی فولادی حضور کات کبود لازم و ضروری است.

سولفات مس ۵ آبه را کجا می‌فروشند؟

سولفات مس ۵ آبه که به نام‌های کات کبود، گوهر آبی و زاج کبود مشهور است، کاربردهای زیاد و فرا تصوری دارد. شاید این طور به نظر نیاید، اما اغلب صنایع فعال در کشور برای آنکه به درستی فعالیت کنند و محصولاتی با کیفیت وارد بازار کنند، به این ماده نیاز دارند. کشور ما به دلیل داشتن معادن مس فراوان، در ارائه کات کبود با هیچ مشکلی رو به رو نیست و صنایع برای برطرف کردن نیاز خود به مس سولفات 5 آبه با کمبود عرضه مواجه نیستند.

این ماده از جمله مواد ارزشمند به شمار می‌رود و کیفیت آن باید در اولویت باشد. اگر می‌‌خواهید خیالتان از بابت خرید یک ترکیب معدنی با کیفیت راحت باشد و خروجی صنعتی که در آن مشغول هستید همانی باشد که انتظارش را داشتید، بهتر است برای خرید آن به مراجعی مانند تهران اسید مراجعه کنید. کارشناسان ما در تهران اسید برای آنکه ترکیبات شیمیایی با کیفیتی در اختیارتان قرار گیرد از تمام توان خود استفاده می‌کنند. رسالت این مجموعه توام کردن کیفیت با قیمت مناسب است. وقت را تلف نکرده و با ثبت سفارش خود، بهترین و باکیفیت‌ترین کات کبود را خریداری کنید.

فهرست