اتانول چیست ؟

اتانول ماده ای است که به آن الکل خوراکی نیز می گویند. البته این ماده به اسم های الکل اتیلیک یا اتیل الکل نیز شناخته می شود. این ماده یک الکل ساده با فرمول C2H5OH  است. این ماده فرار ، قابل اشتعال ، روان گردان ، بی رنگ و با بوی مشخص و با خاصیت ضدعفونی می باشد.

از آن جایی که الکل اتانول در مایع های مختلفی همانند آب به راحتی حل می شود در محصولات بسیاری استفاده می شود. از جمله محصولات مراقبت شخصی و زیبایی از رنگ ها و لاک ها تا سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد های اتانول

 • اتانول در سیستم های گرمایشی خانه ها مانند شومینه ها استفاده می شود .
 • اتانول از فتوسنتز در گلخانه های گیاهی حمایت می کند .
 • تولید یخ خشک برای استفاده و ذخیره سازی سرما .
 • استفاده از اتانول به عنوان سوخت موتور و مواد افزودنی سوخت .
 • استفاده از اتانول به عنوان یک داروی کاهش دهنده سیستم عصبی مرکزی .
 • اتانول از عدد اکتان بالاتری نسبت به بنزین برخوردار است و ترکیب بهترین ارائه می کند .
 • و …

 

خطرات اتانول

علاوه بر خوبی ها و کاربرد های اتانول باید بگوییم که اتانول نیز معایا و خطراتی نیز دارد که آن ها را نیز در اینجا بیان می کنیم  :

 • اتانول یک ماده قابل اشتعال می باشد و نباید از آن در نزدیکی آتش استفاده کرد .
 • اتانول همچنین به گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها می تواند باعث سرفه و یا سر درد شود .
 • اتانول خالص سمی می باشد و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد . مصرف مقادیر متوسط آن ماهیچه ها را شل کرده و روی مغز اثر می گذارد .
 • مصرف مقادیر زیاد اتانول هماهنگی بدن را از بین می برد و در نهایت ممکن است کار به کما و جتی مرگ کشیده شود ..

و اما از جمله عوارش اتانول می توان به تحریک شدن پوست و چشم ، حالت تهوع ، استفراغ و مسمومیت اشاره کرد. مصرف طولانی مدت اتانول ممکن است حتی به آسیب دیدگی جدی کبد نیز منجر شود.

در کل باید بگوییم که اتانول ماده خطرناکی است و باید در هنگام استفاه از آن نکات ایمنی را رعایت کنیم تا باعث به وجود آمدن مشکلی در خود و یا اطرافیانمان نشویم.

البته که همه نوع اتانول ها خطرناک نیستند و به دلیل استفاده بالا حتی در مواد خوراکی نیز استفاده می شود و بی خطر است. در واقع روی حرف ما اتانول خالص است که بسیار خطر ناک است و همانطور که در بالا گفتیم می تواند حتی ما را به کام مرگ نیز بکشاند.

تاریخچه اتانول

و اما پس از همه این ها نیاز است تا تاریخچه اتانول و زمان کشف شدن آن را نیز به شما عزیزان بگوییم پس در ادامه همراه ما باشید.

در دوران پیش از تاریخ اتانول به عنوان نوشیدنی های الکلی و مست کننده استفاده می شد. باقی مانده های خشک شده سفال های 9000 ساله که در شمال چین یافت شده است. این مدرک را ثابت می کند که از اتانول در گذشته به عنوان ماده الکلی و مست کننده استفاده می شده. البته که انزوای آن به عنوان یک ترکیب نسبتاً خالص ابتدا توسط کیمیاگران پارسی حاصل شد که در دوران خلافت عباسی هنر تقطیر را توسعه دادند، که مشهورترین آن ها الرضی بود.

با تقطیر اتانول از آب ماده ای حاصل می شود که حداکثر 6/95  درصد اتانول باشد ، زیرا اتانول با آب یک آزوتوپ تشکیل می دهد.

اتانول خالص و مطلق برای اولین بار در سال 1796 توسط یوهان توبیاس لوویتز ، با فیلتر کردن اتانول مقطر از طریق ذغال به دست آمد.

اتانول برای اولین بار که به صورت مصنوعی تولید شد در سال 1826 بود که با تلاش مستقل هنری هنل در بریتانیا تهیه شد. مایکل فارادی با هیدراتاسیون اسید کاتالیزور اتیلن در سال 1828، فرآیندی مشابه فرآیند تولید سنتز اتانول صنعتی، اتانول را تهیه کرد.

روش تولید اتانول

روش تولید اتانول به نوع ماده اولیه مصرفی آن بستگی دارد. اتانول عمدتا از مواد اولیه زیستی با منشا قندی و نشاسته ای تولید می گردد. اتانول یک سوخت جایگزین تولید داخل است که معمولا از ذرت ، گندم یا چغندر نیز ساخته می شود و اما در برخی موارد از مواد اولیه سلولزی مانند بقایای محصول و چوب نیز ساخته می شود. اکثر اتانول در غرب میانه و میانه جنوب غربی ایالات متحده تولید می شود زیرا در این مناطق مزارع گیاهان مورد استفاده برای واحد اتانول سازی نزدیک هستند و همچنین به لحاظ دسترسی به منابع آب و مکان های تولید محصولات دامی این مناطق از مزیت بیشتری نسبت به سایر مناطق برخوردارند.

اتانول یک ترکیب یونی است یا مولکولی؟

محلول های آبی نوعی محلول است که در آن حلال، آب می باشد. معمولاً بعد از ترکیب به عنوان (aq) برچسب گذاری می شود. به عنوان مثال (NaCl)aq این همچنین به معنای حل شدن املاح در آب است. انواع محلول های آبی وجود دارد: یونی و مولکولی. محلول آبی یونی وقتی است که املاح یک ترکیب یونی باشد یا در داخل محلول به یون ها تقسیم شود. از طرف دیگر مولکولی در یون ها در محلول جدا نمی شود. اتانول یا C2H6O وقتی در محلول است، یون تشکیل نمی دهد. بنابراین ترکیب مولکولی است.

 

اتانول خوراکی چیست ؟

الکل خوراکی یا اتانول به عنوان ضد عفونی کننده از اوایل سال 1363 مورد استفاده قرار گرفته است، شواهدی برای حمایت از استفاده از آن در اواخر دهه 1800 موجود است. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. فرمولاسیون های تجاری مالش الکلی مبتنی بر الکل یا با عوامل دیگر نیز در دسترس است.

مصارف پزشکی اتانول

از الکل های خوراکی برای ضد عفونی کردن پوست قبل از جراحی و همچنین در حال حاضر برای ضد عفونی شدن دست و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا استفاده می شود. این مواد ممکن است به عنوان ضد عفونی کننده پوست و دستان و یا ارائه کننده خدمات بهداشتی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین می توان از آن ها به عنوان تمیز کردن مناطق دیگر و دهان شویه استفاده کرد. البته از اتانول برای درمان سمیت متانول یا اتلن اگلیکول در صورت عدم وجود فومپیزول نیز استفاده می کنند.

ساختار اتانول

در اتانول دو پیوند وجود دارد که آن ها پیوند هایCH  کووالانسی غیر قطبی هستند ، زیرا این اتم ها از نظر الکترونگاتیوی مشابه هستند ( توانایی یک اتم در جذب الکترون به خود هنگامی که به یک اتم دیگر در یک ترکیب متصل شود )
پیوندهای CO و OH کووالانسی قطبی هستند، زیرا O به طور قابل توجهی بیشتر است منفی الکتریکی از C یا H. از این رو یک بار + کمی (d +) در C و H متصل به O و یک بار کم (d-) در O وجود دارد.

 

اتانول از کجا بخریم ؟

و در آخر باید بگوییم که شما عزیزان می توانید اتانول را از شرکت بزرگ کیمیا تهران اسید تهیه کنید. شرکت بزرگ کیمیا تهران اسید با سالها تجربه در این صنعت مشغول به کار است و بهترین خدمات و بهترین کیفیت را تحویل شما می دهد.
البته باید بگوییم که نه تنها اتانول شما می توانید هر ماده شیمیایی که مورد نظر شماست را از کیمیا تهران اسید تهیه کنید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد محصول ، شرکت و یا حتی مشاوره با ما تماس بگیرید.

فهرست