بوریک اسید در عطاری

 

بوریک اسید چیست؟

بوریک اسید (boric acid)، یک اسید ضعیف و مونباز از بور میباشد.بوریک اسید اغلب به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده، حشره کش، جذب کننده نوترون یا پیش ماده دیگر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. این ماده دارای فرمول شیمیایی H3BO3، به شکل جامد دارای رنگی سفید و در آب حلال است.

مصارف و کاربردها: 

یکی از دلایل مهمی که امروزه پای بسیاری از افراد موافق با استفاده از موادشیمیایی برای درمان و رفع مشکلات خود را به عطاری های سطح شهر میکشاند بوریک اسید است.

نقش بوریک اسید در درمان عفونت ها چیست؟

اسید بوریک به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال خود بسیار طرفدار پیدا کرده است. فروش اسید بوریک در عطاری ها برای تهیه پانسمان های زخم، شستشوی چشم (به صورت بسیار رقیق)، درمان بیماری های پوستی قارچی، باکتریایی، درمان آکنه و درمان عفونت گوش مرسوم است.

آیا از بین بردن حشرات با اسید امکان پذیر است؟

جالب است بدانید فروش بوریک اسید به عنوان حشره کش نیز کاربرد مرسوم است و از آن برای از بین بردن سوسک، موریانه، مورچه، کک و… استفاده میشود.

طبق تحقیقات انجام شده خرید بوریک اسید از عطاری ها به عنوان حشره کش ایمن است و شما میتوانید از آن در فضای داخلی خانه استفاده کنید.

نکته قابل توجه این است که سوسک ها در برابر این سم حشره کش کمی مقاومت می کنند و متاسفانه در همان مرحله اول کشته نمی شوند. سوسک ها از این سم تأثیر پذیرفته، ضعیف می شوند و در نهایت به لانه های خود برمیگردند و خیلی زود در همان میمیرند.

نگهداری بوریک اسید در عطاری به چه صورت است؟

اگر از اسید بوریک نگهداری می کنید باید حواستان به خواص و عوارض اسید بوریک باشد چون ممکن گرده های آن بصورت اتفاقی با پوست و چشم شما برخورد داشته باشد و یا به صورت تصادفی آن را تنفس کنید.پس ان را در جای و دمای مناسب بگذارید.

همچنین ممکن اتفاقی مقداری از این ماده با دستتان برخورد داشته باشد.اگر اسید بوریک خورده شود یا با پوست تماس پیدا کند دارای سمیت کمی است.

با این حال ممکن است برای چشم ها ضرر داشته باشد  و کمی هم باعث تحریک پوست شود.

افرادی که اسید بوریک خورده باشند حالت تهوع ، استفراغ ، معده درد و اسهال میگیرند.

شما میتوانید به جای مراجعه به عطاری ها ، بوریک اسید مصرفی خود را از مرجع معتبر کیمیا تهران اسید تهیه کنید.

فهرست