بررسی کاربرد اسید بوریک در گلخانه

گلخانه‌ها محیط‌های زیبایی برای رشد گل‌ها، گیاهان و میوه‌ها هستند. اما آیا تمام گیاهان سالم رشد می‌کنند؟ کشاورزان ماهر می‌دانند که گیاهانی که دچار کمبود بور هستند، نمی‌توانند به روند رشد سالم خود ادامه دهند. به همین دلیل مدت‌هاست از اسیدی نجات‌بخش برای حل مشکلات خود استفاده می‌کنند. در این مطلب با کاربردهای اسید بوریک در گلخانه آشنا می‌شوید. روش‌های مصرف و نحوه تهیه آن را هم با شما به اشتراک می‌گذارم. پس با من همراه باشید.

بررسی کاربرد اسید بوریک در گلخانه

چرا اسید بوریک در گلخانه ها استفاده می‌شود؟

گیاهان ممکن است دچار کمبود مواد حیاتی بسیاری شوند. موادی مثل: منگنز، روی، مس و بور. مقدار بور در خاک معمولا بین ۲ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هر کیلوگرم است. عنصر بور نقشی حیاتی در طول عمر گیاه دارد . همین مساله سبب شده تا خرید اسید بوریک در دستور کار بسیاری از کشاورزان قرار گیرد. این عنصر در مراحل زیادی از رشد گیاه تاثیر دارد. مانند:

۱. تقسیم سلولی بافت‌های مریستمی

۲. تشکیل جوانه‌های گل و برگ

۳. تنظیم مقدار آب

۴. ترمیم بافت‌های آوندی

۵. انتقال کلسیم در گیاهان

۶. سنتز پروتئین و چربی

۷. ساخت دیواره سلولی

۸. نقل و انتقالات مواد محلول

علاوه بر هشت مورد گفته‌شده، بور در افزایش تحمل گیاهان نسبت به سرما و گرما نیز نقش دارد. زمانی که بور در گیاهی کم شد استفاده از بوریک اسید در گلخانه توسط کارشناسان توصیه می‌شود.

نشانه های کمبود بور در گیاهان

لطفا کمرنگ شدن برگ‌های جوان گیاه خود را جدی بگیرید. اگر این کمرنگ شدن با سیاه شدن جوانه‌های رویشی و بافت‌های مریستمی، تجزیه سلولی بافت‌های پارانشیمی و از بین رفتن سلول‌ها ادامه پیدا کرد، متاسفانه قطعا این گیاه دچار کمبود بور است.

تمامی موارد گفته‌شده در نهایت به صورت تشکیل بافت‌های قهوه‌ای و یا چوب پنبه‌ای منجر می‌شود. معمولا کشاورزان کمبود بور را با بدشکلی، سختی و سفتی میوه درختان متوجه می‌شوند. یکی از میوه‌هایی که کمبود آن را به خوبی نشان می‌دهد توت فرنگی است. کشاورزان استان مازندران همیشه با این مشکل روبرو هستند. باغ‌های مرکبات این استان از نظر جذب بور محدودیت‌ دارند. به همین منظور کشاورزان این استان به صورت مداوم از  اسید بوریک کمک می‌گیرند.

استفاده از اسید بوریک برای رشد توت فرنگی۳ کاربرد مهم اسید بوریک در گلخانه ها

اسید بوریک می‌تواند به روش‌های متفاوتی در گلخانه‌ها مصرف شود. تنها نکته بسیار مهم در مصرف این اسید، غلظت آن است. در هر لیتر آب گرم باید کم‌تر از ۵ میلی‌گرم از این اسید استفاده شود. این اسید می‌تواند به عنوان محلول، مصرف زیر خاک و کانال کود استفاده شود. اگر غلظت مصرفی آن در هر یک از روش‌ها بیش از حد باشد و تا ۱۰ میلی‌گرم افزایش پیدا کند برای گیاه سمی است. ممکن است برای شما هم سوال باشد که آیا قیمت اسید بوریک نسبت به بوراکس و بورات هم مناسب است؟ اگر یک زمین کشاورزی یا گلخانه‌ای به وسعت یک هکتار را در نظر بگیریم به بین ۴ تا ۷.۵ کیلوگرم کود این اسید احتیاج است. به همین دلیل کشاورزان این اسید را در بین دیگر ترکیبات اسیدی مقرون به صرفه می‌شناسند. این اسید می تواند از جمع شدن حشرات موذی در اطراف گیاه پیش گیری کند و هم چنین در بهبود تغذیه آن و رشد موثر برگ ها تاثیر شایانی دارد.

روش‌های استفاده از اسید بوریک در گلخانه‌ ها را می‌شناسید؟

شما می‌توانید به کمک روش‌های متفاوتی از این اسید در گلخانه خود استفاده کنید. روش‌هایی مثل مصرف قبل از کاشت، آبیاری و محلول پاشی سه روش رایج در بین کشاورزان هستند. برای مثال در فصل بهار و قبل از این که شکوفه‌ها باز شوند پاشش محلول این اسید توصیه می‌شود. روش دیگر استفاده از چالکود در فصل زمستان است. در این روش ترکیب کود حیوانی، اسید بوریک و گوگرد اهمیت دارد. برای این منظور باید بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم کود زیر هر درخت بارور مصرف شود.

روش استفاده از اسید بوریک در گلخانهدیگر مزایای استفاده از اسید بوریک در گلخانه‌ ها

به یاد دارم که روزی در گلخانه‌ای گفتگوی جالبی شنیدم. شخصی از صاحب گلخانه پرسید که آیا این اسید می‌تواند برای رفع حشراتی مثل سوسک هم استفاده‌شود؟

جواب، بله حتما بود. از این اسید می‌توان به عنوان راهی برای کاهش سوسک و حشرات استفاده کرد. در کل این اسید به عنوان حشره کش، آفت‌کش و جلبک‌کش به کار برده می‌شود.

اسید بوریک و دفع حشرات موذیجمع بندی

در این مطلب با تاثیر عنصر بور در روند رشد گیاهان آشنا شدیم. به کاربرد اسید بوریک در گلخانه پرداختیم. این که چطور می‌توان از آن برای حل مشکلات مختلف گلخانه کمک گرفت را هم یاد گرفتیم. دقت کنید که این اسید تنها وقتی می‌تواند موثر باشد که به شکل خالص خریداری شود. کشاورزان زیادی در خرید اسید بوریک خالص دچار مشکل هستند. شما می‌توانید از سایت تهران اسید که مرجعی با سابقه و موفق در توزیع اسیدهای خالص کشاورزی است، کمک بگیرید. از این که تا انتهای مطلب همراه ما بودید، سپاس‌گزارم.

فهرست