چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم

تجمع آب در محیط هایی نظیر استخر، آکواریوم و … سبب بروز مشکلاتی از قبیل بوی ناخوشایند، رنگ سبز و ایجاد جلبک در آب، تجمع عوامل بیماری زا و … می شود. از آنجایی که در بسیاری از مراکز تفریحی و منازل شاهد تجمع آب در استخرها هستیم، باید به شیوه ای در صدد تمیز نگه داشتن آن برآمد. اما چگونه اب استخر را تمیز نگه داریم ؟ آیا گریزی از تجمع عوامل بیماری زا و ایجاد بوی نامطبوع وجود دارد؟ امروزه و با پیشرفت دانش بشری، استفاده از ترکیباتی که به منظور پاکسازی استخرها فرمولاسیون شده اند، رایج گشته است. در این مطلب قصد داریم شما را با چگونگی تمیز نگه داشتن آب استخر و حفظ سلامت آن آشنا کنیم.

جلوگیری از جلبک زدن استخر

یکی از مشکلاتی که در استخرها بروز پیدا می کند، ظاهر شدن موجوداتی سبز رنگ به نام جلبک است. این گیاهان به صورت متصل به یکدیگر در سطح آب پخش می شوند و ضمن از بین بردن کیفیت آب، مانع از ورود نور خورشید و مبادله هوا در آب می شود. جلبک زدن آب استخرها بیش تر در هوای گرم صورت گرفته و می تواند بوی ناخوشایندی را ایجاد کند. این جلبک ها سبب ایجاد باکتری هایی در آب می شوند که ضمن خطرآفرین بودن برای موجودات زنده داخل آب، بوی نامطبوعی ایجاد کرده و کیفیت آب را به شدت کاهش می دهد. جلوگیری از جلبک زدن استخرهایی که به منظور تصفیه آب طراحی شده اند، در کنار حفظ سلامت آب می تواند از وارد شدن آسیب به دستگاه های تصفیه آب و افزایش کیفیت فیلترهای آنها منجر شود.

جلوگیری از سبز شدن آب استخر

مضراتی که حضور جلبک ها می تواند برای صاحبان استخرها و هم چنین موجودات زنده نظیر ماهیان پرورشی به همراه داشته باشد را عنوان کردیم. اما برای جلوگیری از سبز شدن آب استخر چه باید کرد؟ آیا راهی وجود دارد که بدون وارد کردن آسیب به محیط زیست و جانداران زنده و انسان ها، بتوان به نابودی جلبک ها و میکروارگانیسم هایی که وارد آب می شوند، کمک کرد؟ راه کارهایی که برای جلوگیری از سبز شدن آب استخر وجود دارد، متنوع است، اما ما در این مطلب سعی کرده ایم از راه هایی بهره گیریم که به طبیعی ترین شکل ممکن و بر پایه قدرت طبیعت می تواند به نابودی عوامل  آلوده کننده آب های راکد منجر شوند.

تصفیه آب استخر

یکی از دلایل دیگری که سبب از بین رفتن کیفیت آب استخرها می شود، تجمع ذرات معلق و املاح در آن می باشد. این ذرات می توانند باعث کدر شدن آب استخرها شوند و به این شیوه در کیفیت آب تاثیر منفی بگذارند. اما برای تصفیه چنین آبی چه باید کرد؟ آیا تصفیه آب استخر تنها با استفاده از مواد شیمیایی خطرآفرین امکان پذیر است؟ ما در ادامه مطلب سعی کرده ایم راه های بی ضرری برای تصفیه آب استخر در اختیارتان قرار دهیم و شیوه تهیه مواد لازم برای این هدف را نیز به شما خواهیم گفت.

کات کبود استخر

یکی از راه کارهایی که به منظور پیش گیری از آلودگی آب استخرها از آن بهره گرفته می شود، استفاده از کات کبود استخر است. این ماده که با نام سولفات مس یا زاج کبود هم شناخته می شود، دارای فرمول شیمیایی CuSO4 می باشد. این ماده به منظور پیش گیری از ایجاد جلبک در استخرها به آن افزوده می شود. جلبک همان گیاهی است که رنگ سبز به آب می دهد و از تنفس موجوداتی که در آب هستند (در صورت پرورش آبزیان) جلوگیری به عمل می آورد. بهره گیری از کات کبود استخر سبب می شود تا ایجاد جلبک در استخرها صورت نگرفته و سلامت آب تضمین خواهد شد.

زاج سفید برای استخر

زاج سفید برای استخر همان ماده ای است که می تواند املاح و مواد کدر کننده آب را به خود جذب کرده و باعث منعقد شدن آنها شود. در نتیجه این مساله آب شفافیت و زلالی خود را باز خواهد یافت. ترکیب آب با زاج سفید سبب می شود تا لایه ای ژله ای مانند در آب تشکیل شود که قادر است کلیه باکتری و عوامل بیماری زا را به خود جذب کند. این لایه ژله ای به راحتی در فیلترهای تصفیه آب گرفتار می شود و در نتیجه جداسازی آن از آب دردسری به همراه ندارد. اما برای تهیه زاج سفید برای استخر، آن هم از نوع با کیفیت آن، توصیه ما به شما خرید از مجموعه کیمیا تهران اسید است. این مرکز با عرضه زاج سفید با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب در صدد تامین نیاز استخرداران عزیز برآمده است. تنها برقراری یک تماس تلفنی و یا مراجعه به سایت این مرکز کافی است تا بتوانید محصول را در محل خود دریافت نمایید.

فهرست