از تاریخچه محلول آمونیاک چه میدانید ؟

طرز تهیه محلول آمونیاک از گذشته تا به امروز مورد توجه دانشمندان بوده است.اگر چه تا سال 1773 بوجود گاز آمونیاک پی برده نشد بود ولی ترکیباب معینی از آن بویژه کلر و آمونیوم حدود ده قرن قبل از هجرت توسط کاهنان مصری کشف شده بود . درهمین هنگام نیز عرب ها از تقطیر ماده ای که از شاخ گوزن گرفته می شد ، توانستند محلول آمونیاک را بدون اینکه شناختی از فرمول شیمیایی آن داشته باشند ، تولید کنند.

خصوصیات ظاهری محلول آمونیاک چگونه است؟

آمونیاک ، مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده است، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می شود . این ماده ، بعنوان گازی بی رنگ با مزه فوق العاده تند و زننده که اشک آور و خفه کننده شناخته می شود . گاز آمونیاک از هوا سبک تر بوده به سهولت به مایع تبدیل می گردد .آمونیاک در آب و در منهای 7/77 در جه سانتی گراد منجمد و در منهای 5/33 درجه سانتی گراد به جوش می رسد .

دانستن طرز تهیه محلول آمونیاک به چه کار می آید؟

متخصصان از آمونیاک برای تهیه اسید نیتریک ، اوره ، آمونیاک سولفات و آمونیاک فسفات استفاده میکنند . در شیمی آلی آمونیاک برای سنتز آمیدها ، نیتریل و آمین ها استفاده میشود. عمده ترین مصرف آمونیاک در صنعت کود شیمیایی است که 80 درصد از آمونیاک تولیدی در این صنعت مصرف می شود . صنعت پلاستیک سازی در نوبت دوم قرار دارد که برای تولید رزین پلی اورتان ، اوره ، فرمالدئید نایلون و پلی آکرونیتریل از آمونیاک استفاده می شود .

آمونیاک در تهیه مواد منفجره نیز مصرف دارد .

 طرز تهیه محلول آمونیاک چگونه است؟

پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ماده شیمیایی کاربردی و آشنایی با بزرگترین مرجع تخصصی فروش آمونیاک در ایران یعنی شرکت کیمیا تهران اسید که نازل ترین قیمت آمونیاک را برای شما در نظر گرفته اند،با ما همراه باشید.

آمونیاک را می توان اصولا از سه منبع زیر تهیه کرد :

  • تقطیر زغال سنگ که از آب های آمونیاکی آن ، آمونیاک و سپس سولفات آمونیاک تهیه می کنند .
  • سنتز مستقیم
  • تهیه سینامادئید و سیانوز ها

طرز تهیه محلول آمونیاک با استفاده از تقطیر زغال سنگ به چه صورت است؟

منظور از تقطیر زغال سنگ استفاده از گازها سوختنی و یا کک برای صنایع فلز سازی میباشد.

زغال سنگ دارای 1 تا 5/1 درصد نیتروژن آلی است و در موقعی که آن را تقطیر کنیم ، قسمتی از نیتروژن ، بصورت آزاد و قسمت دیگری به حالت آمونیاک و ترکیبات آمونیاکی فرار و غیرفرار از دستگاهای تقطیر خارج شده و در خنک کننده هایی که به این منظور قرار داده اند ، مخلوط با قطرانهای زغال سنگی جمع آوری میشود .

آیا کار کردن با محلول آمونیاک خطرات آتش سوزی و انفجار را به دنبال دارد؟

آمونیاک ، گازیست قابل اشتعال و حدود اشتعالش 16 تا 25 درصد حجمی گاز آمونیاک در هوا می باشد . حضور مواد نفتی و دیگر مواد قابل اشتعال ، خطر حریق را افزایش می دهند.

فهرست