اسید بوریک در کشاورزی چه کاربردی دارد؟

از زمانی که بشر با اسید بوریک آشنا شد و در مورد خواص بی‌نظیر آن اطلاعات کاملی به دست آورد، این فکر به ذهنش خطور کرد که از اسید بوریک در کشاورزی نیز استفاده کند. اگر در مورد کاربردهای این ماده اطلاعاتی ندارید؛ اگر می‌خواهید از مزیت‌های آن به نحو احسن بهره ببرید؛ اگر می‌خواهید به مانند یک کشاورزی حرفه‌ای و مطلع عمل کنید، در ادامه با ما همراه باشید و “مقاله میزان مصرف اسید سولفوریک در هکتار” را نیز مطالعه کنید. به کارگیری این دو ماده در کنار هم، تاثیرات شگفت‌انگیزی در افزایش بازده محصول خواهد داشت.

آیا می‌دانید اسید بوریک چیست؟

قبل از آنکه در مورد کاربردهای اسید بوریک در صنعت کشاورزی صحبت کنیم، لازم می‌دانیم شما را با این ماده بیشتر آشنا کنیم. برخی از ویژگی‌های این ماده را در ادامه، ذکر کرده‌ایم:

 • دیگر نام‌های اسید بوریک، اسید اورتو بوریک، بوراسیک اسید و بورافاکس است.
 • خواص ضدعفونی‌کنندگی دارد.
 • از برخی اسیدهای موجود، ضعیف‌تر است.
 • فرمول شیمیایی آن H3BO3 است.
 • بلورهای براقی دارد.
 • به غیر از اسید بوریک در کشاورزی، از این ماده به عنوان پیش تولید برخی مواد دیگر نیز استفاده می‌کنند.
 • بلورهای آن سفید و بی‌رنگ است و هیچ بویی از آن به مشام نمی‌رسد.
 • در تولید ضد یخ، میکروب‌کش، تولید کودهای شیمیایی و چرم‌سازی از اسید بوریک زیاد استفاده می‌کنند.
 • این ماده به راحتی در آب حل می‌شود.
 • میزان حلالیت آن در آب به پارامترهایی مانند غلظت، دما و pH بستگی دارد.
 • این ماده از ترکیب بوراکس و یک اسید معدنی مانند اسید هیدروکلریک به دست می‌آید.
 • قابلیت اشتعال ندارد.
 • هر یک مول از اسید بوریک، حدود 18 درصد بور دارد.
 • در دمای 300 درجه سانتی‌گراد به جوش آمده و در دمای 171 درجه سانتی‌گراد، ذوب می‌شود.

چرا کاربردهای اسید بوریک در کشاورزی، رو به افزایش است؟ آیا این موضوع دلیل خاصی دارد؟

تنها علت استفاده از اسید بوریک در حوزه کشاورزی، تاثیر بی‌مثال و شگفت‌انگیزی است که این ماده بر گیاهان دارد. برخی از تاثیرات اسید بوریک بر گیاهان را در زیر شرح داده‌ایم:

 • گلدهی، تقسیمات همزیستی، تشکیل میوه، رشد میوه، تلقیح و بسیاری اتفاقات درون گیاهی دیگر، به واسطه حضور اسید بوریک با سرعت بالاتری انجام می‌شود.
 • استفاده از این ماده باعث بروز بیماری سرطان و یا جهش‌های ژنتیکی نخواهد شد.
 • این ماده به راحتی در آب حل می‌شود و به همین دلیل است که اسید بوریک در کشاورزی کاربرد زیادی دارد.
 • افزایش مقاومت گیاهان به سرما و بیماری‌های گیاهی از دیگر دلایل استفاده از این ماده در کشاورزی است.
 • اسید بوریک خواص میکروب‌کشی، قارچ کشی و ویروس کشی دارد و همین خواص باعث افزایش مصرف آن در حوزه کشاورزی شده است.
 • این ماده به صورت غیرمستقیم نیز بر گیاهان تاثیر گذار است. برای مثال، برخی آفت‌کش‌های موجود، به کمک این ماده تولید می‌شوند. این آفت‌کش‌ها در از بین بردن آفات و نجات جان گیاه، اثربخشی بالایی از خود نشان می‌دهند.
 • رشد گیاهانی که از کمبود این ماده رنج می‌برند، کمتر از گیاهانی است که با کمبود بور مواجه نیستند.

برای اسید بوریک در کشاورزی به این روش‌ها عمل کنید؛ تأثیرگذاری‌اش افزایش پیدا می‌کند!!!

برای آنکه اثربخشی اسید بوریک در کشاورزی افزایش پیدا کند، باید در مورد نحوه مصرف آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. روش‌های استفاده از این ماده به شرح زیر است:

1- محلول در آب

اسید بوریک از جمله موادی است که به راحتی در آب حل می‌شود. میزان حلالیت آن در آب به عواملی، چون دما، میزان اسیدیته و غلظت بستگی دارد. هر قدر میزان دما بالاتر باشد، حلالیت این ماده نیز افزایش پیدا می‌کند.

کشاورزانی که قصد دارند از این ماده در زمین‌های جو و گندم استفاده کنند، می‌بایست به نوع خاک توجه زیادی داشته باشد. فراموش نکنید، کمبود این ماده در خاک‌های شنی کمتر حس می‌شود.

2- کودهای حاوی اسید بوریک

دیگر شکل استفاده از اسید بوریک در کشاورزی، کودهایی حاوی این ماده هستند. برای آنکه بتوان از کودهای حاوی اسید بوریک استفاده کرد، باید شرایط محیطی به خوبی فراهم باشد. بهتر است زمانی که می‌خواهید از کودهای حاوی اسید بوریک استفاده کنید، محیط ریشه را آبیاری کرده و رطوبت خاک را افزایش دهید. بور محلول، با راندمان بالاتری جذب گیاه می‌شود.

کودهای حاوی بور که به کمک اسید بوریک تولید شده‌اند، به صورت مستقیم و بدون هیچ پیش‌نیاز دیگری قابلیت استفاده در زمین‌های کشاورزی را دارند. قبل از آنکه تصمیم بگیرید کودهای حاوی بور را اضافه کنید، به مسائلی مانند میزان بارندگی، روش استفاده، نوع گیاه، میزان آهک و وجود یا عدم وجود برخی مواد آلی توجه داشته باشید.

کودهای حاوی بور، یا به صورت گرانوله و یا به شکل مایع در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شوند. در هنگام انتخاب نوع کود به سایر موادی که در تولید آن به کار برده شده است دقت کنید. برخی از کودها، انحلال‌پذیری بالاتری در آب داشته و بهتر می‌توانند نیاز گیاه به این عنصر را جبران کنند.

3- اسپری کردن

دیگر روش استفاده از اسید بوریک در کشاورزی اسپری کردن است. کودهای حاوی اسید بوریک سَمی نیست و هیچ خطری برای گیاه و انسان به همراه نخواهد داشت. برخی تحقیقاتی که در حوزه کشاورزی انجام شده است، نشان می‌دهد که اسپری کردن این ماده روی برگ‌های گیاه، اثربخش‌تر است و کمبود گیاه به عنصر بور را در مدت زمان کوتاه‌تری جبران می‌کند.

تنها راه استفاده از اسید بوریک با کیفیت چیست؟

ما در این متن در خصوص اسید بوریک در کشاورزی صحبت کرده و از تاثیراتی که این ماده در حوزه کشاورزی از خود به جای می‌گذارد، نکاتی را به اختصار بیان کردیم. ما وظیفه خود را انجام داده و اطلاعاتی که لازم بود در اختیارتان قرار دادیم؛ حال نوبت شماست که به وظیفه خود عمل کرده و اسید بوریک با کیفیت تهیه کنید.

این روزها، یافتن مجموعه معتبری که این ماده با ارزش را با کیفیت قابل قبولی در اختیارتان قرار دهد، کار سختی شده است. تعداد فروشندگان اسید بوریک در کشور بالاست و همین مساله است که باعث می‌شود، گاهی اوقات نتوانید ترکیبات شیمیایی با کیفیتی خریداری کنید. اگر به عنوان یک کشاورزی حرفه‌ای، دغدغه تولید محصولات کشاورزی با کیفیت را دارید، اسید بوریک مورد نیازتان را از طریق تهران اسید تهیه کنید. ما در این مجموعه تمام تلاش خود را می‌کنیم تا ترکیباتی با کیفیت در اختیارتان قرار گیرد و بازدهی محصولتان چندین برابر شود.

فهرست