از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی

از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی، راه و روش خود را دارد. نکته مهمی که خوب است در مورد از بین بردن جلبک‌های داخل استخر بدانید این است که معمولا پیشگیری کردن از ایجاد این گیاهان از تلاش برای از بین بردنشان راحت‌تر بوده و زحمت و دردسر کمتری دارد.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد روش‌های از بین بردن جلبک موجود در استخر پرورش ماهی صحبت کنیم و علاوه بر آن، چند روش برای پیشگیری از وقوع این اتفاق نیز بیان کنیم. چنانچه می‌خواهید به مانند پرورش‌دهندگان حرفه‌ای ماهی، زحمت کمتری از بابت تمیز کردن استخر متحمل شوید، ادامه این متن را مطالعه کنید.

از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی

از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی

کاراترین روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی به چندین روش صورت می‌گیرد. این روش‌ها، مزیت‌ها و معایب خود را داشته و دست شما در برگزیدن هر یک از آنها کاملا باز است. متداول‌ترین و کاراترین روش‌های از بین بردن جلبک در استخر مخصوص پرورش ماهی به شرح زیر است:

  • استفاده از کلر
  • بهبود دادن جریان گردش آب در مناطق مختلف از استخر
  • به کارگیری مواد منعقد کننده

در ادامه به صورت مختصر و مفید در مورد هر یک از این روش‌ها توضیح خواهیم داد.

1- استفاده از کلر

یکی از مفیدترین روش‌ها برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی استفاده از کلر است. اگر توده‌های جلبک در آب دیده شوند و یا آب استخر به رنگ متمایل به سبز درآید، به این معنی است که میزان کلر آب کاهش پیدا کرده است. در این شرایط، شوک دادن با کلر نتایج بسیار خوبی را در پی خواهد داشت.

کلر، هم قادر است آب استخر را ضدعفونی کند و هم جلبک‌ها را از بین ببرد. برای گرفتن نتایج رضایت ‌بخش از این روش، یک روز تا هفت روز باید از کلر استفاده کرد.

2- بهبود دادن جریان گردش آب در مناطق مختلف از استخر

دیگر روش مناسب برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی، بهبود دادن جریان گردش آب در مناطق مختلف استخر است. اگر می‌بینید توده‌های جلبک، تنها در بخشی از مناطق استخر حضور دارند و همه نقاط استخر به جلبک، آلوده نیست، به این معناست که استخر شما از نظر گردش و چرخش آب در وضعیت نرمالی قرار ندارد.

بهترین کاری که برای رفع این مشکل می‌توان پیشنهاد داد، بررسی کردن جت ورودی آب استخر است. وقتی آب از این جت‌ها وارد استخر می‌شود، باید گوشه‌دار یا زاویه‌دار باشد. وقتی آب به صورت زاویه‌دار وارد استخر می‌شود، حرکات حلقوی داشته و نقاط بیشتری از استخر تحت پوشش قرار داده می‌شود.

3- به کارگیری مواد منعقد کننده

به کارگیری مواد منعقد کننده از دیگر روش‌های مفید و موثر در از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی به شمار می‌رود. از جمله مواد منعقدکننده‌ برای از بین بردن جلبک‌ها می‌توان به زاج اشاره کرد. این ماده باعث چسبیدن جلبک‌ها به هم شده و در نهایت آنها را ته ‌نشین می‌کند. ته ‌نشین جلبک‌ها در کف استخر جمع‌کردنشان را راحت‌تر کرده است.

گرچه از بین بردن جلبک‌ها با این روش با زحمت زیادی همراه است، اما در یک بازه زمانی کوتاه می‌توان از شر جلبک‌ها خلاص شد. بعد از استفاده از زاج، حتما آب استخر را به کلر آغشته کنید تا کاملا ضدعفونی شده و باکتری‌ها و ویروس‌هایی که در آن وجود دارند، از بین بروند.

در ضمن، کلر برای ماهی‌ها سمی است؛ هیچ‌گاه این ماده را به یک استخر پر از ماهی اضافه نکنید. این عمل باعث ایجاد مسمومیت در ماهی‌ها خواهد شد.

شاید این مقاله و این محصول برای شما بسیار کاربردی باشد : 

کاراترین روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

کاراترین روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

بهترین روش از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

یکی از بهترین روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی، استفاده از مواد ضد جلبک است. اگر میزان جلبک موجود در استخر زیاد است، نوعی از این مواد را انتخاب کنید که قدرت بیشتری در از بین بردن جلبک‌ها داشته باشد.

قدرت این مواد در نابودی جلبک‌ها با هم متفاوت بوده و برخی از آنها توانایی از بین بردن جلبک‌های سیاه را ندارند. اگر نمی‌دانید کدام یک از مواد ضد جلبک برای استخر پرورش ماهی شما از همه بهتر است، با فروشنده صحبت کرده و اطلاعات جامعی را از او دریافت کنید.

بهترین راهکار برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

جدای از روش‌های مفیدی که برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی وجود دارد، برخی از راهکارها نیز برای پیشگیری از رشد و گسترش این گیاهان پیشنهاد می‌شود. بهترین راهکارها برای پیشگیری از رشد جلبک‌ها در استخر پرورش ماهی به شرح زیر است:

  • حذف فسفر از آب استخر
  • استفاده از مواد ضد جلبک
  • حفظ تعادل شیمیایی در آب استخر

در ادامه به صورت مختصر و بسیار کاربردی، این روش‌های پیشگیری را توضیح خواهیم داد.

1- حذف فسفر از آب استخر

یکی از موادی که جلبک‌ها برای رشد خود از آن زیاد استفاده می‌کنند، فسفات است. اگر این ماده از ترکیبات آب استخر از حذف شود، جلبک‌ها شرایط خوبی برای رشد و گسترش پیدا نخواهند کرد. برای خرید مواد از بین برنده فسفات به فروشگاه‌هایی که مواد شیمیایی مربوطه را می‌فروشند، مراجعه کرده و این مواد را خریداری کنید.

2- استفاده از مواد ضد جلبک

دیگر روش موثر برای پیشگیری از رشد جلبک‌ها، استفاده هفتگی از مواد ضد جلبک است. در زمان‌هایی که میزان کیفیت آب استخر در حد نرمالی قرار دارد، استفاده از این مواد باعث از بین رفتن جلبک‌ها خواهد شد.

3- حفظ تعادل شیمیایی در آب استخر

اگر کیفیت آب، همواره تحت کنترل و نظارت قرار داشته باشد و فاکتورهایی مانند میزان کلر آزاد، اسید سیانوریک آب و اسیدیته آن به صورت مرتب اندازه‌گیری شود، کیفیت آب همیشه در حد نرمال قرار خواهد داشت. اگر بتوانید به صورت روزانه آب استخر را تست کنید، از بروز هزینه‌های اضافی و دردسرهای حذف جلبک‌ها خلاص خواهید شد.

بهترین راهکار برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

بهترین راهکار برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

جمع‌بندی

از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی، زمانی با نتایج رضایت‌بخش همراه خواهد بود که از مواد شیمیایی با کیفیت مانند مواد ضد جلبک و یا سایر مواد ذکر شده در فوق استفاده گردد.

اگر یک استخر پرورش ماهی دارید و اگر رشد جلبک‌ها برای شما دردسرساز شده‌اند، به فروشگاه دیجی شیمی مراجعه کنید. این فروشگاه در حالا ارائه طیف وسیعی از مواد موثر برای از بین بردن جلبک‌های استخر است.

فهرست