مشخصات سود مایع(سدیم هیدروکسید)

در این مقاله به بررسی مشخصات سود مایع به عنوان یک ماده اولیه اساسی در تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی ، می پردازیم. بطور کلی کاربرد سود مایع به عنوان واسطه و واکنش دهنده در فرآیندهای تولید کننده حلال ، پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، سفید کننده ، چسب ، پوشش ، علف کش ، رنگ ، جوهر و دارو،بسیار قابل توجه است.

اسامی مترادف سود سوزآور چیستند؟

سدیم هیدروکسید، هیدروکسید سدیم ، سود سوزآور ، کاستیک سودا ، سود کاستیک

فرمول شیمیایی : NaOH

وزن مولکولی: 40.0

سود مایع به چه شکل یافت می شود؟

محلول های سود سوزآور بدون رنگ و به شدت قلیایی هستند. آنها قابل احتراق نیستند واز احتراق پشتیبانی نمی کنند.

به بررسی اجمالی محصول سود مایع میپردازیم :

سود سوز آور یک ماده اساسی در بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری است. این یک باز قوی ، بی رنگ است.

باز سود سوزآور از طریق الکترولیز کلرید سدیم (آب نمک) تولید می شود.

نکته اینکه سود سوز آور مایع به عنوان محلول 50٪ و 73٪ در آب تولید میشود.

از مشخصات فیزیکی و شیمیایی سود سوزآور چه میدانید؟

همانطور که اشاره شد سود سوز آور مایع بی بو و بی رنگ است. سود مایع به راحتی با فلزاتی مانند (آلومینیوم ،منیزیم ، روی ، قلع ، کروم ، برنز ، برنج ، مس و آلیاژهای حاوی این فلزات واکنش میدهد.

سود سوزآور با اکثر بافت های حیوانی از جمله چرم ، پوست انسان و چشم  نیز واکنش نشان می دهد.

همچنین واکنش راحت با انواع قندهای احیا کننده (به عنوان مثال ، فروکتوز ، گالاکتوز ، مالتوز ، مواد جامد کشک خشک) برای تولید گاز کربن مونوکسید نیز از مشخصات سود مایع است.

این مونوکسیدکربن خطرناک می تواند در اثر تماس با محصولات غذایی و آشامیدنی در عروق محصور شده و می تواند باعث مرگ شود.

جدول خواص سود مایع

 

خواص ویژه سود سوزآور چیست؟

  • با اینکه سود مایع خود به تنهایی توانایی اشتعال زایی و یا انفجار را ندارد، اما می تواند با اسید های مختلفی مانند هیدروکلریک اسید واکنش دهد و سبب خنثی شدن و آزاد کردن گرمای قابل توجهی گردد.
  • هیگروسکوپیک بودن سود سوزآور سبب شده است تا این ترکیب بتواند کربن دی اکسید، سولفور و یا رطوبت هوا را به مقدار زیادی جذب کند( این خاصیت را می توان به خوبی با قرار دادن آن به مدت چند دقیقه در فضای آزاد مشاهده کرد.)
  •  این ماده در آب به صورت کامل یونیزه شده و OH-  آزاد میکند، پس یک باز قوی به شمار می آید.

تاریخچه سدیم هیدروکسید چیست؟

سدیم هیدروکسید در ابتدا توسط تهیه کنندگان صابون تولید می‌شد. دستورکاری که از ساخت سودمایع توسط دانشمند مسلمان قرن ۱۳ میلادی “المختاره” در کتاب “فی فنون من السنه” یافت شده‌است که توسط “المظفر یوسف ابن عمر ابن علی ابن رسول” پادشاه یمن جمع آوری شده‌ است.

شیمی‌دان و باستان‌شناس انگلیسی “هنری ارنست استپالتون (۱۸۷۸–۱۹۶۲)” مدارکی ارائه داده ‌است که محمد زکریای رازی سود مایع را می‌شناخته‌ است.

 این دستورالعمل شامل گذراندن پی در پی آب از درون مخلوطی از باز که خاکستر علف شور Saltwort  بودو آهک خام بود که به این روش سود مایع بدست می‌آمد. صابون سازان اروپایی همین دستورالعمل را دنبال می‌کردند.

 سود مایع چه تاثیراتی روی انسان ها می گذارد؟

انسان می تواند در حین ساخت هیدروکسید سدیم و در کار با هیدروکسید سدیم به عنوان یک محلول جامد یا غلیظ در معرض قرار گیرد.

هیدروکسید سدیم برای کلیه بافت های بدن خورنده است. بخارات غلیظ آسیب جدی به چشم و سیستم تنفسی وارد می کنند. مصرف هیدروکسید سدیم ، که به طور مکرر در کودکان رخ می دهد ، می تواند باعث نکروز شدید ، با تنگی مری و مرگ شود. تماس با پوست می تواند منجر به درماتیت ، ریزش مو و نکروز ناشی از تحریک شود. حساسیت انواع پوست به تحریک سوزاننده متفاوت است.

مشخصات سود مایع بر روی حیوانات نیز تاثیرگذار است!

بسیاری از ارزیابی های سم شناسی هیدروکسید سدیم در حیوانات انجام شده است. این مطالعات بر روی چشم ها ، پوست و ریه ها به عنوان اهداف متمرکز شده است.

سود مایع

سود مایع یکی از ترکیبات اصلی در صنعت است که موارد استفاده فراوانی دارد. شاید آن را با نام های دیگری چون قلیا یا سود سوز آور هم بشناسید. این ماده قلیایی بی رنگ و بی بو، هم در صنایع شیمیایی و هم در بخش غذا و دارو مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاد از سود مایع به قدری زیاد است که سالانه مقادیر حجیمی از این ماده را در دنیا تولید و به مصرف می رسانند. استفاده از سود مایع در شوینده ها، تولید سایر مواد شیمیایی، نگه دارنده ای برای غذاهایی که فاسد می شوند، تهیه برخی از داروها تنها گوشه ای از موارد مصرف سود مایع می باشد. اما این ماده پر مصرف چگونه تولید می شود؟ چگونه می توانیم سود مایع را از منبعی تهیه کنیم که دارای بالاترین کیفیت می باشد؟ در این مطلب ما شما را با شیوه تولید این ماده و تولید کنندگان برتر آن آشنا می کنیم.

سود مایع چیست و چگونه تولید می شود؟

در اولین گام به این پرسش پاسخ می دهیم که سود مایع چیست و چگونه تولید می شود؟ سود مایع یا قلیا ماده ای با اسیدیته در حدود 13 می باشد که نشان از قلیایی بودن شدید آن است. این ماده خورنده به راحتی در آب، الکل و گلیسیرین حل می شود. اما با این حجم از مصرف در کل دنیا، روش تولید سود مایع چگونه است؟

روش های مختلفی برای تولید سود مایع وجود دارد که امروزه همه آنها مورد استفاده قرار نمی گیرند. روشی که این روزها مرسوم است و به تولید سود مایع با درصد خلوص بالا منجر می شود، روش ممبران نام دارد. در این روش از تولید سود مایع، آب را به یون های هیدروژن و هیدروکسید تجزیه می کنند و در اتاقک کاتدی قرار می دهند. یون های هیدروژن با الکترون های کاتد واکنش داده و تبدیل به مولکول هیدروژن می شوند. از سویی دیگر یون های هیدروکسید در اطراف غشایی قرار گرفته اند که اجازه عبور به آنها داده نمی شود. در این محیط یون های  سدیم (ناشی از حضور آب نمک) قرار گرفته اند که با یون هیدروکسید واکنش داده و تولید سود مایع می کنند.

تولید کننده سود مایع

خرید این محصول از تولید کننده سود مایع می تواند هم در قیمت محصول تاثیر مثبت بگذارد و هم شما را از شیوه تولید سود مطلع کند. در کشور ما یکی از بزرگ ترین تولید کننده های سود مایع، کیمیا تهران اسید می باشد. این مرجع، تولید و عرضه کننده با کیفیت ترین محصولات شیمیایی است و آنها را در کل کشور توزیع می کند. این تولید کننده سود مایع، از به روز ترین شیوه ها به منظور تولید سود مایع بهره می گیرد و می توان انتظار داشت که محصولات تهیه شده از این مرجع کیفیت بالایی داشته باشند. کیمیا تهران اسید به عنوان تولید کننده سود مایع، امتحان خود را پس داده است و این محصول را با خلوص قابل قبول و کیفیت عالی عرضه می کند.

خرید اینترنتی سود سوزآور

شما می توانید برای خرید اینترنتی سود سوزآور، به سامانه فروش آنلاین کیمیا تهران اسید مراجعه کرده و نسبت به تهیه محصولات اقدام نمایید. خرید اینترنتی سود سوزآور از این مرجع به شما امکان خرید از تولید کننده اصلی را می دهد. این مساله به معنای حذف واسطه ها و مناسب بودن قیمت سود مایع در کیمیا تهران اسید می باشد. شما می توانید برای خرید اینترنتی سود سوزآور با کارشناسان بازرگانی این مجموعه تماس حاصل کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

فهرست